Как органично да достигна до по-голяма аудитория във Фейсбук

5 съвета, които липсват в повечето статии по темата

 

Въпроса за повишаване на органичния обхват във Фейсбук ми зададе Мартина Стоева, която поддържа там страница с фокус върху живота в малко населено място с три деца и куче. „Игленица“-та е посветена на бавното живеене, градината, миговете с децата, личните прозрения, тревоги и успокоения.

В отговора ми акцентът е върху творческата страна на създаването на съдържание и какво може да привлече и задържи хората отвъд опитите за надцакване на алгоритмите. 

По темата за повишаванена органичния рийч  има стотици статии, които обясняват пространно основни положения и трикове. В края на този текст ще намериш линкове към няколко, които намирам за особено полезни. Пак накрая ще намериш и няколко препоръки, специално за собственици на страници, които ползват Фейсбук вместо личен блог.

Сега да се върнем към това, което ти можеш да направиш, за да стигнеш до повече (по)читатели във Фейсбук.

Първо, добре е да си наясно, че възможността да стигнеш органично до по-широка аудитория, през Фейсбук страница, е много ограничена. Второ, това не значи, че не трябва да опиташ. Просто не се обезкуражавай бързо, а продължавай с мравешки стъпки, магарешко упорство и нечовешко вдъхновение всеки ден да правиш по нещо малко за популяризирането на страницата си.

фейсбук, свободна практика, фрийланс, органичен рийч, по-голяма видимост

1. Разказвай истории

Хората обичат да четат/слушат истории за други хора. Могат да са всякакви – истории за успех, за съмнения, за поражения, за депресията при доматите (има такава, честно), за спокойните утрини с чаша кафе на двора, за откриване и пробване на позабравени бабини рецепти, за каквото ти хрумне. Важното е да е разказано увлекателно. Хубавото е, че това се учи и ако човек има желание ще напредне сам бързо. Ако имаш нужда от насоки и вдъхновение, прегледай трите упражнения в статията „Как да пишеш увлекателно за уеб“. Непременно прочети и статията „Как да разкажа лична история, така че да привлека клиенти“, препоръките в нея са подходящи и за привличане на последователи. 

Публикувай по една добре разказана история (случка от деня ти, нещо видяно, прочетено, чуто) с вдъхновяващ  финал всеки ден, или през ден, за да създадеш навик на основното си ядро последователи да посещават страницата регулярно. Опитът ми показва, че особено ако историята е силно позитивна (или крайно негативна, но аз не харесвам да пълня пространството с такива), доста хора я споделят със своя приятелски кръг. Това е добре за теб, защото стигаш до нова аудитория, част от която започва да следва страницата ти. 

 

2. Провокирай разговори 

Хората обичат и да разказват истории, предимно за себе си, но и за другите. Дай им този шанс. Питай ги, подканяй ги да споделят, интересувай се от тях. Когато един пост има повече коментари, алгоритмите го показват повече и на различни хора. Разбира се, това се постига лесно със слагане на сърчица и възторжени изречения. Само че! Ще спечелиш повече и ще създадеш интерес и добра връзка с основната си аудитория, ако успееш да разпалиш, и да поддържаш, истинска, смислена дискусия. Това може да предизвика абсолютно пасивни до този момент последователи на твоята страница да нарушат мълчанието, което пък най-вероятно ще бъде видно за поне част от техните Фейсбук приятели. Така отново можеш да стигнеш до по-широка аудитория. 

Какво е задължително да правиш, ако искаш отговори? Да задаваш въпроси. Можеш да публикуваш постове само с по един въпрос; можеш да споделяш своя история/размисли и под тях да задаваш въпрос и да подканваш читателите да отговорят; можеш да пускаш снимка с въпрос, въпрос на шарен фон; можеш да експериментираш всякак, задължителното е да питаш. Това ще ти донесе много повече коментари отколкото, ако не питаш. 

 

3. Помисли какво казваш с твоите снимки

Клишето е вярно, снимките говорят повече от думите. Затова се постарай в две посоки: 

  • публикувай снимки с характер; още по-точно – публикувай снимки, които отговарят на характера на твоя блог/страница; може да са романтични, хумористични, меланхолични, дръзки, провокативни (или комбинация) – важното е да са в унисон с основната линия на блога ти; 
  • разказвай истории и през тях – не е нужно да присъстваш във всички кадри (прегледай статията „Колко е важно за фрийлансъра да показва лицето си в постове и видеа“), но да имаш постоянен персонаж, или поне такъв, който се появява периодично, много ще те улесни в начинанието; разбира се, не е задължително, можеш да разказваш през снимка и без постоянен персонаж. 

Снимките са харесвани от алгоритмите на Фейсбук, а и от хората, които могат да ги схванат от пръв поглед вместо да се изморяват да четат постове. 🙂 Красивите снимки се споделят често, предизвикват интерес, помагат за разпознаваемостта ти, а и можеш да ги ползваш, за да направиш Reels и Story (повишават видимостта), да ги публикуваш в Инстаграм и Пинтерест, за да стигнеш до нови аудитории. 

 

4. Комбинирай се с други страници

Гостувайте си на страниците, създавайте съдържание заедно, измисляйте заедно инициативи – идеята е всеки от вас да стигне до нова аудитория и да я заплени.

 

5. Използвай функциите на страницата и въображението си, за да получат хората повече информация и да искат да я споделят

Разучи всяка функция на твоята страница. Разгледай много, много страници на блогове от различни сфери и виж те как ползват функционалностите. Каквото си харесаш, помисли как можеш да приложиш към твоята страница.

Отпусни си въображението и измисляй всякакви щуротии, с които да стимулираш хората да говорят с теб и да споделят съдържанието ти.

Например моите постове за рождения ми ден обикновено имат феноменална видимост. Просто моля читателите на блога да ми направят подарък – да споделят на стената си любима статия от „Свободна практика“. Напомням им, че по този начин ми показват, че блогът им е важен, полезен и че има смисъл от моята работа. Самият подарък пък не изисква кой знае какви усилия или ресурс. Сигурна съм, че могат да се измислят още куп неща в този дух.

 

Защо ти давам точно тези 5 съвета

Защото, когато се фокусираш върху изграждане на връзка с читателите си, печелиш в дългосрочен план. Успяваш да задържиш твърда аудитория и да спечелиш нова. Ако хората попаднат на място, което им се струва интересно, полезно, тяхно, те ще са склонни да се връщат, да говорят за това място, да го споделят с други хора. А няма нищо по-хубаво от рекламата от уста на уста, която в днешния си вид е и споделяне на чужди постове по стените ни в социалните мрежи. 

 

Няколко препоръки, специално за собственици на страници, които ползват Фейсбук вместо личен блог

  1. Ползвай личния си профил. Видимостта на страниците е силно ограничена, ако не искаш да си плащаш, разработи личния си профил. Не е неподходящо, ако съдържанието е в духа на личния блог, но със сигурност ще ти помогне да стигнеш до повече хора.
  2. Направи си отделен блог. Наистина, Фейсбук страницата е неподходящ избор, ако искаш да се развихриш. Платформата не е твоя. Нямаш никакъв контрол над промените в нея. Нямаш и особено контрол над съдържанието си. То може всеки миг да бъде докладвано, банното. Ако утре на господин Зукърбърг му скимне да промени нещо и да ти иска пари, за да си свалиш собственото съдържание например, ти нищо не можеш да направиш.
  3. Прави всичко възможно да опознаваш все по-добре и по-добре аудиторията си и да създаваш силна връзка с нея. За личен блог това е дори по-лесно отколкото за бизнес блог.

Статии (на английски), които можеш да прочетеш, за да си изясниш по-техническата страна на нещата – надлъгването с алгоритмите:

Успех!

п.с. Ако намираш статията за полезна, сподели я с твои колеги и приятели. 🙂 Благодаря ти. 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *