Питай счетоводител #69

Изясни ли си всички счетоводни въпроси, които касаят спокойната ти работа като фрийлансър?

Сега е моментът да зададеш въпросите си на счетоводител, ако все още не си го направил. Питай в коментарите под този пост Стефка Василева – счетоводител на множество фрийлансъри и собственици на малък бизнес – за всичко, което те притеснява.

Тя ще отговори на първите 10 човека до понеделник (30. 09. 2024).

===

Стефка Василева е счетоводител и собственик на фирма Accounting-S, която предлага цялостно счетоводно обслужване и счетоводни консултации. Нейни клиенти са фирми от малкия и средния бизнес и голям брой фрийлансъри.

Ако търсиш професионалисти, които са наясно с онлайн търговията, осчетоводяването на приходи от фрийланс платформи, данъците при работа с чуждестранни фирми и могат да те посъветват как е най-подходящо да упражняваш дейността си (като самоосигуряващо се лице, като фирма, като каква фирма), потърси ги за консултация и/или регулярна помощ на accounting_sofia[at]abv.bg

4 comments to “Питай счетоводител #69”
  1. Здравейте,

    Въпросите ми са свързани с една понашумяла тема последните години, а именно приходите от реклами в платформи като Youtube, Facebook, Instagram и т.н.
    В конкретния случай дейността е предоставянето на авторски мултимедийни клипове в уебсайтовете на платформите, в/у които частично те показват тяхно рекламно съдържание, за което заплащат процент от печалбите си на нас – авторите на съдържанието, като по този начин доходите ни попадат под код на вид на дохода – 304.
    Първият ми въпрос е относно КИД по който трябва да се регистрират такива лица за свободна професия в регистър БУЛСТАТ, които като мен обмислят да придобият сертификат за работа със софтуер за видео обработка или пък вече имат такъв, за което по НКПД намирам 2 кода за професии които са удачни:
    2513 6009(Разработчик, мултимедия) в група – СПЕЦИАЛИСТИ ПО ИНФОРМАЦИОННИ И КОМУНИКАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ
    и
    2166 3005(Мултимедиен дизайнер) в група – СПЕЦИАЛИСТИ ПО ПРИРОДНИ И ТЕХНИЧЕСКИ НАУКИ.
    Единственото обаче, което намирам да се доближава по свързаност с КИД за тези професии е 6399(Други информационни услуги, некласифицирани другаде) с основна дейност – ‘СЪЗДАВАНЕ И РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ИНФОРМАЦИЯ И ТВОРЧЕСКИ ПРОДУКТИ; ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ’.
    Мислите ли че това е КИД кодът по който трябва да се регистрират лицата с такъв вид доходи и дейност, и ако не – кой би бил удачен?

    Друг вариант който намирам като възможен КИД е 7312(Дейности по продажба на медийно време и място за реклама) с основна дейност – ‘ПРОФЕСИОНАЛНИ ДЕЙНОСТИ И НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ’, но към него имам съмнения, защото сертификатът е свързан с друга дейност.

    В полето за избиране на професията в регистър БУЛСТАТ, единственото което намирам да отговаря на дейността е ‘ДЙЗАЙНЕР’. Ок ли е според вас?

    И последният ми въпрос е за документите удостоверяващи извършването на определена дейност – може ли да се приложи сертификат издаден на английски език и ако не – дали легализиран превод ще помогне?(не мога да открия никъде информация относно изискванията(или изрично упоменато някъде) за езика на сертификатите). Като в краен случай ще е проба-грешка 🙂

    Благодарности за отделеното време, съветите и информацията, с които помагате на всички нуждаещи се!

  2. Здравейте! Когато човек има трудов договор и граждански договор, удръжките за пенсия по граждански договор влияят ли върху размера на пенсията, която работникът ще получи?

  3. Здравейте! От 8 години съм осигурена на тавана. През 2022 година излязох в майчинство за 1 година, когато ми беше изплащано майчинство на стойност 90% от тавана. Върнах се на работа през Март 2023та година, а на 26.07.2024 излязох във второ майчинство. Сумата, която ми се изплаща е два пъти по-малко от първия път, тъй като съм била в майчинство през последните 24 месеца. Има ли значение дали съм била в майчинство 1 или 2 години първия път? Очаквах, че през първата година от майчинството продължавам да бъда осигурена на тавана. Благодаря предварително!

  4. Здравейте! Имам няколко въпроса и Ви благодаря за предоставената възможност! 🙂 ще се опитам да съм кратка.
    Аз съм творец, имам страница във фейсбук и ми се иска да започна да продавам. До сега творях за познати и приятели, но ми се иска да създам бизнес. Кое е най-добре за стартиращ сега творец:
    – да продавам първоначално като физическо лице и един път годишно да попълвам годишна данъчна декларация? И когато нещата потръгнат, живот и здраве, да се регистрирам като свободна професия или да регистрирам фирма.
    – да регистрирам фирма като еоод (което може би за момента няма да е съвсем удачно, защото нямам начален капитал и предполагам трябва да се осигурявам като управител). При регистрирана фирма всеки месец предполагам се внасят осигуровки и данъци?
    -да се регистрирам като свободна професия – някъде бях чела, че мога да внасям осигуровки само за времето, в което изпълнявам поръчка (съвсем примерно – за месеца се осигурявам и плащам данъци за 1 работна седмица в която съм имала и изпълнила поръчка) това така ли е?

    И още няколко въпроса:
    1. Ако продавам като физическо лице, извършващо търговска дейност без регистрация няма как да издавам касови бележки и фактури. Това проблем ли ще е?
    2. Смятам да изпращам творенията си с еконт или спиди, които до колкото разбрах подават данните към нап. Те ще се включат ли автоматично в данъчната ми декларация? Или аз трябва да си пазя бележките и да вкарвам данните?
    3. Ако се регистрирам като свободна професия всеки месец ли подавам декларация за доходи и разходи или е един път годишно?
    4. За регистрация като свободна професия мога ли да използвам дипломата от средното ми образование? Завършила съм НГПИ “Св. Лука” със специалност “Детски играчки “. И ако се регистрирам с нея само детски играчки ли ще мога да правя или също примерно шалове, рисуване върху различни повърхности и всякакво друго творчество?
    5. Ако регистрирам фирма (за което май не е момента още) по-добре е да е регистрирана по ддс или без регистрация по ддс?
    6. Ако продавам като физическо лице, мога ли да участвам в базари? При положение че няма да имам касов апарат и после как става декларирането на доходите?
    Малко хоатично, за което се извинявам! Четох доста, но вместо да ми става по-ясно, в главата ми е все по-голяма каша..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *