Как да избегнеш неприятните фрийланс задължения, част 2

Това е винаги актуален за фрийлансърите въпрос с множество отговори, които в крайна сметка се свеждат до два основни:

  • като ги направиш приятни или
  • като ги възложиш на някой друг.

В днешната статия ти подсказвам как можеш да изпиташ удоволствие, докато се справяш с неприятните за теб задължения и ти оставям линк към материала, посветен на делегирането – как и защо да го правиш.

фрийланс, свободна практика, фрийлансър

 

1. Включи в цената всички задачи, съпътстващи поръчката

Мислех, че това се подразбира и не съм го включила в първата статия по темата. Оказа се обаче, че много фрийлансъри дават цена, в която не влиза времето, отделено за комуникация с клиента, дългите обяснения и консултации по време на самия работен процес. Времето, в което популяризират услугите си и времето за писане на фактури също не е калкулирано никъде. Ясно е, че голяма част от тези дейности няма как да бъдат обявени пред клиента като отделно перо в офертата.

Надявам се, че е ясно също – фрийлансърът продава не само знания и умения, но и време, което му е ограничен ресурс. Затова е добре да е наясно колко часове, поне приблизително, отделя за странични на същинската му работа дейности, за да може да ги размие в основната цена.

Фактът, че получаваш пари за тях определено ще промени отношението ти към един куп досадни задачи. Може да не ги заобичаш, но ще имаш стимул да ги свършиш и да ги вършиш редовно. Което пък ти носи един куп ползи като повече спокойствие, яснота, бързина по време на работа. 

Струва ти се странно, че те карам да искаш клиентът да плаща за това, че пишеш фактури? Погледни го така: ако делегираш писането на фактури на някой друг, ще трябва да му плащаш. И тогава, съвсем естествено, ще се присетиш да размиеш в часовата си ставка този разход.

 

2. Работи неприятните задачи на блокове

Например:

  • писане на досадни имейли – половин час по обяд;
  • приготвяне на оферти – половин час сутрин;
  • създаване на въпросници – един час следобед;
  • срещи с клиенти – онлайн или на живо – всеки четвъртък, по цял ден.

Така печелиш по няколко линии:

  • свършваш всичко по-бързо и концентрирано, при това в точно определен период; не се занимаваш да го мислиш предварително, да отлагаш, да пуфтиш и нямаш усещането, че цял ден си правил нещо гадно;
  • даваш на постоянните си клиенти приятна, успокояваща предвидимост на събитията;
  • свеждаш вероятността за грешки поради невнимание до минимум.

 

3.  Записвай си задачите на листчета, които да задраскаш, смачкаш и изхвърлиш

Може да ти се струва смешно, може да ти се струва незначително, но да задраскаш една неприятна задача след като си я приключил, да смачкаш листчето, на което си я записал и да го хвърлиш предизвиква огромно чувство на задоволство. Вероятно, защото виждаш и усещаш физически, че си я отхвърлил и можеш да продължиш напред.

 

Бонус съвет

Оптимизирай работата си. Върши само това, което наистина ти е необходимо, за да имаш достатъчно поръчки, гладък работен процес и достатъчно пари в сметката в края на месеца.

  • Не се хвърляй да правиш всичко и да си навсякъде, само защото си прочел в някоя статия, че така трябва.
  • Съкрати работните си процеси – направи си стандартизиран предварителен въпросник и  шаблон на имейл за нови клиенти; подготви си описание на работния процес, което да копираш в офертата си, за да не се налага да го пишеш всеки път, etc.

⇒ Прегледай и обещаната статия „Как и защо да делегираш задачи, когато си фрийлансър“. Приложи съветите от нея на практика, ако осъзнаеш, че няма сила, която да ти помогне да превърнеш неприятните задачи в приятни и предпочиташ да се довериш, и да платиш, на някой да ги свърши вместо теб.

⇒ Припомни си и  „Как да избегна неприятните фрийланс задължения, част 1“ и експериментиай, докато намериш това, което работи за теб. 

Абонирай се за блога, ако искаш да получаваш тествани фрийланс съвети, които можеш да приложиш веднага в твоята свободна практика и да имаш предварителен достъп до безплатни консултации със счетводител, дизайнер и копирайтър.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *