Едно от най-трудните за усвояване неща в копирайтинга е умението да се поставяш на мястото на аудиторията си. Копирайтърът пише с гласа на клиента си, в неговия стил, и то така, че да отговори на въпросите на неговите клиенти, т.е. сменя няколко гледни точки, докато измисля, пише и редактира текста. За да се справи със задачата, той обикновено използва определени инструменти, а и с времето и опита му става все по-лесно (с упорити тренировки всичко се постига).
При фрийлансърите, които пишат сами своите текстове за уеб, задачата е олекотена – те трябва да се поставят на мястото само на своите клиенти. И все пак…
Неяснотите в съдържанието за уеб обикновено са следствие на тези две причини:
- структурираш текста и избираш каква информация да включиш от гледна точка на това, което знаеш ти, не от гледната точка на твоята целева група и нивото на нейните познания в твоята сфера;
- извеждаш на преден план най-важното за теб, от гледна точка на твоя бизнес, не поставяш на първо място това, което е най-важно за клиентите ти.
Как да изясниш неяснотите
1. Направи потребителски персони (юзър персони)
Те служат именно, за да ти помогнат да излезеш от капана на това, което ти си мислиш, че знае твоята аудитория и да се придържаш към това, което наистина знае.
Какво представлява персоната
Профил на посетителя на твоя сайт, който си има име, снимка, интереси, възраст, доходи и подробно описание на всичко, което го интересува, притеснява и радва по отношение на твоите продукти, услуги, сферата ти на дейност, твоя бранд в частност, сайта, блога и профилите на бизнеса ти в социалните мрежи.
Как се прави персона
Разделяш посетителите на твоите сайт/блог/социални мрежи на групи – например крайни клиенти; фирми/експерти, с които искаш да си партнираш; etc. Проучваш ги в дълбочина и като си събереш необходимата информация, анализираш, синтезираш и си попълваш юзър персоната.
Как я ползваш
Взимаш предвид написаното в нея, когато определяш структурата на сайта и информацията, която трябва да се включи в уеб страниците; дефинираш тона на комуникация или избираш и планираш на темите, които ще публикуваш в блога, социалните мрежи, бюлетина.
За целта можеш да си разпишеш кратки сценарий или просто да преглеждаш всеки етап по създаването на съдържание за уеб като го сверяваш с формулирането в персоната проблеми, нужди, желания, притеснения, цели.
Прегледай статиите:
- „Как да пишеш за различни групи клиенти, така че да ги задържиш на сайта си“;
- „Как да популяризираш твоите фрийланс продукти и услуги“.
2. Общувай с представители на различни групи
И се опитваш да разбереш колкото се може повече за техните интереси, тревоги, вкусове, мотиви да правят това или онова. С колкото повече и по-различни хора говориш, толкова по-лесно ще ти е да излезеш от кръга на собствените си мисли, желания и предпочитания и да погледнеш на нещата през чужди очи.
Къде да ги намериш тези различни групи?
- Посещавай нови и различни места в твоя град – търси читалища, в които има събития; отиди поне веднъж в новите заведения, които се откриват в квартала и в центъра – ресторанти, барове, кафенета, споделени работни пространства; присъствай на събитие в някое пространство за култура, в което не си бил до момента; иди на детска площадка, в някой краен квартал, на събития на живо на малки и големи бизнес общности – можеш да си избираш местата и според това какви групи клиенти имаш.
- Пътувай – на свободна практика си, възползвай се от възможността да определяш откъде и кога да работиш. Не е нужно да обикаляш света, макар че е хубаво. Можеш да посетиш различни по големина населени места в България, да се задържиш известно време, да видиш къде как се живее.
- Участвай в различни онлайн общности и събития – можеш да го направиш и само като наблюдател, и като човек, който задава въпроси; дава съвети; обменя опит.
- Чети книги, гледай филми, ходи на театър – изобщо не се шегувам, това е най-бързият начин да преживееш огромно количество животи, различни от твоя. Плюс е, че ще си обогатиш речника и ще прихванеш някои похвати, които можеш да използваш при писането на твоите текстове за уеб.
Тази точка 2 е особено прекрасна, защото всички тези неща ти помагат да се развиеш като човек и да обогатиш живота си. Препоръчвам да я практикуваш, независимо дали си пишеш сам текстовете за уеб, или не.
3. Искай обратна връзка от аудиторията си
Говори с хората, които вече четат твоето съдържание. Периодично можеш да им пускаш анкета, за да провериш какво разбират, къде се объркват, от какво още имат нужда, какво им харесва и какво не.
Ако с някои от тях поддържаш по-близки връзки, например работите от повече време заедно или се познавате по други линии, разпитвай ги по-често, задавай им по-разнообразни въпроси, включитлено и по конкретни текстове.
4. Използвай топлинни карти
Това е един от любимите ми инструменти за проверка къде какво не е наред със съдържанието, какво трябва да се пренареди и промени.
Топлинната карта (heat map) показва кой къде клика по уеб страницата ти, къде си задържа вниманието най-дълго и колко процента от посетителите докъде скролват. Слагаш един код в страницата, която искаш да наблюдаваш и получаваш супер полезна информация за анализ. Можеш да ползваш безплатно топлинни карти в Hotjar.
Може ли ChatGPT или друг AI инструмент за писане да ти помогне да се справиш с проблема
Може, ако знаеш как да го инструктираш. Няма как да напише текстове за твоята аудитория, ако не му разкажеш по-подробно каква е тя.
Когато си пишеш промпта/заявката, непременно включи по-подробно описание за каква аудитория е предназначен текстът, какви са нейните проблеми, очаквания, желания, притеснения. В общи линии, трябва да имаш юзър персони и да го запознаеш с тях.
Може ли да ти помогне да направиш тези персони
Може, ако се постараеш предварително да събереш достатъчно информация, с която да го захраниш и да му кажеш какво точно да търси в нея, как да я анализира и синтезира.
Какво още можеш да направиш, за да си сигурен, че имаш правилните персони и пишеш текстове, които отговарят на търсенията на твоята аудитория
Мини индивидуално копирайтинг обучение, в което сме фокусирани върху уменията за писане в уеб, които искаш да развиеш. Това включва и създаването на юзър персони като задължителна стъпка от подготовката за писане на съдържание; може да включва и писане на промптове за ChatGPT, както и редактиране на текстове, създадени от него.