Искаш да си върнеш двойно и тройно всяка стотинка, вложена в реклами в социалните мрежи? Може и да е възможно.
⇒ Във всеки случай, увери се, че си приложил всички (или повечето) дизайнерски трикове и хватки, които правят една реклама разпознаваема, предават веднага посланието ѝ и задържат вниманието на потенциалния клиент.
⇒ Дизайнерът Люба Попова ти споделя кои са те и е на твое разположение за въпроси по дизайна на твоите реклами за социалните мрежи. Задай ѝ ги в коментар по този пост.
Днес ви споделям няколко практики при създаване на реклами за социални мрежи, които носят високи резултати, просто защото съвпадат с установените навици на хората и са тясно свързани с удобството им.
Запознайте се първо със 6-те най-важни съвета за създаване на въздействаща реклама:
- Задайте измерими цели за всяка реклама – вашата лична крайна цел може да е покупка, запитване, четене на блог, ангажиране с бранда ви. Но е важно да си зададете и чисто технически, които можете да проследите, като честота на кликване или реализации.
- Познавайте своята аудитория – кои социални мрежи предпочита, какво прави във всяка от тях, дали харесва видео или статии, дали иска да се забавлява или информира. Това ще определи вида съдържание и посланията, с които да я впечатлите.
- Предвидете, че рекламата ви ще бъде видяна и от хора, които за първи път се срещат с бранда ви, и от такива, които вече ви познават. Определете различен тип послания за различните аудитории – първите можете да впечатлите с повече информираност и решения, а за вторите – работете да ги привлечете като клиенти.
- Оптимизирайте криейтивите си – за десктоп и мобилни устройства, за различните социални мрежи (освен всичко друго, те имат различен интерфейс и някъде може някое важно послание да бъде скрито от бутон).
- Не забравяйте, че хората изключват звука на устройствата си. Добавяйте надписи, особено за най-важните си послания.
- Тествайте и надграждайте предишни кампании – ако нещо работи добре за вас, продължете да го използвате. Ако дадена реклама не ви носи резултати, не се колебайте да я прекратите, независимо колко си я харесвате.
Разучете и приложете и най-въздействащите „трикове“ в самите криейтиви
1. Фокусирайте се върху основната идея и дефинирайте една крайна цел за цялата кампания
Изградете своята стратегия на тяхна база и не се изкушавайте да добавяте допълнителни послания
или цели.
- Разиграйте няколко криейтива в една кампания, но! отново всеки от тях
трябва да има една цел и едно послание. - Използвайте различни формати – текст, изображение, видео.
- Тествайте различни аудитории, на които да говорите по различен начин (например да ги
разделите по пол, възраст, локация).
За всеки криейтив създавайте дизайн, който да подсилва основната идея и да показва ясно и категорично основната цел:
- Изберете за изображението си силен образ, в който аудиторията да се припознае.
- Използвайте контрастен цвят за важните надписи с послания.
- Използвайте бутоните на самите социални мрежи – хората имат навика да реагират чрез тях и бутоните в изображението ви, по-скоро биха ги объркали. Ако все пак решите да добавите свои, използвайте призиви със същия смисъл като на готовите бутони.
- Използвайте изчистен дизайн без излишни елементи – всеки добавен елемент трябва да
подсилва основното ви послание по естетичен начин.
Ако тествате с няколко криейтива и те са твърде различни като стилистика и аудитория, можете да
направите повече от една лендинг страница. Все пак не прекалявайте с броя им, за да не се затрудните
при отчитането на резултатите.
2. Възползвайте се от настроението на потребителя
Направете посланията си адекватни на контекста, в който ще бъдат видени. Съобразете се със:
- сезона, деня от седмицата, празниците;
- разлики в демографията – пол, възраст, социално положение;
- спецификите на социалната мрежа, в която сте пуснали рекламата – дали обичайното съдържание в нея е повече видео, снимки от приятели или друго?
Създайте подходящи вариации, свързани с момента на потребителя и тествайте кои носят най-добри резултати. Чрез способите на дизайна направете най-важния за контекста елемент най-значим, най-видим и най-забавен.
3. Използвайте движение, за да привлечете вниманието
Видео, анимация, слайдшоу със снимки, ефекти (избледняване, мащабиране, завъртане на обекта)… Всяко движение, различно от скрола, задържа вниманието.
Използвайте фон със същия цвят като фона на социалната мрежа, за да създадете илюзия за прозрачност и за изскачане на образите извън банера. Погрижете се да сложите два варианта – светъл и тъмен, за да съвпадне с настройките на потребителите.
4. Направете призива за действие максимално видим, контрастен и голям
За видео и анимирани банери е най-добре бутонът да присъства през цялото време, защото повечето хора няма да изгледат цялата ви реклама.
С призива можете да ги подканите да гледат цялото видео, да го отворят на голям екран или да включат звука.
За подобряване на контраста можете да използвате различен дизайн и шрифт. Направете бутона достатъчно голям, за да е лесен за докосване (дори да е част от изображение, илюзията която се създава чрез него трябва да е реалистична).
5. Създайте варианти според различните нужди на потребителя
Дали ще се впечатли, ако се разпознае във визията ви? Или търси решение на проблем? А може би вече знае какъв продукт му трябва и предпочита да го види?
Тествайте вариации на рекламното послание, за да уцелите различните групи потребители според техния конкретен момент. Подгответе:
- визия, която предлага продукт;
- визия, която предлага избор за всеки;
- криейтив, който търси личността на потребителя на нейния визуален език.
Ако темата ви е интересна, можете да прочетете и следните статии:
- What is Performance Marketing?
- Defining&Calculating Return on Ad Spend (ROAS)
- Ad Creative Best Practices
- Marketing case studies and success stories
… или да ми зададете, под тази статия, своя въпрос, свързан с дизайна на вашите реклами за социалните мрежиатия, а аз ще ви отговоря в коментар.
===
Любомира Попова е уеб дизайнер на свободна практика и художник-сюрреалист с артистичен псевдоним Fineluart.
Създава първия си статичен сайт през 2008. В момента се е специализирала в изработката на WordPress сайтове и визии за уеб. Занимава се с дизайн повече от 17 години, като през повечето време е била част от рекламни фирми и агенции. Създавала е визии за почти всички рекламни среди – външна, печатна, уеб, digital, TV. Работи основно с малки бизнеси в сферата на услугите, макар през годините да е правила реклами за представители на почти всички сфери.
Има професионален интереси в областта на дигиталния маркетинг, графичния дизайн и social media. Това ѝ дава възможност да вижда уеб сайтовете не само като дизайн, а като част от визуалната комуникация между бранда и потребителя. За нея всяка отделна визия е част от цялостно развитие, а не „парче дизайн“.
„Редовно консултирам клиенти и млади колеги и винаги се радвам, когато успея да улесня някого по пътя му в моята (любима) сфера. Ако имате въпроси за дизайн и реклама, съм насреща да помогна, независимо дали става въпрос за принципи в дизайна, тенденции, технически въпроси, видове реклами или се нуждаете от конкретни съвети за личните си проекти. Питайте ме.“ Люба