Четеш първата статия от поредицата „Ти питаш, аз отговарям“. Въпросът
⇒ „Как да натрупам опит, ако се боя от грешки?“
идва от начинаещ илюстратор на свободна практика, който има проблеми не със самото илюстриране, а с предварителното поставяне на граници при работата с клиенти, т.е. договарянето на права, срокове, пари. Наистина важно питане, пред което в някакъв момент се изправя почти всеки фрийлансър.
Ако и ти имаш терзания по темата, продължавай да четеш, надявам се, че от днешната статия ще получиш практични идеи и кураж.
! В края на материала оставям и страхотна, кратка история, която илюстраторът ми изпрати заедно с въпроса си. От нея ще научиш коя е правилната гледна точка към страха от грешки.
Кратък отговор на въпроса „Как да натрупам опит, ако се боя от грешки?“
Като преодолееш страха си и правиш грешки. Няма друг начин. Всички грешим. Всъщност не, има хора, които не грешат! Но то е защото не правят нищо. Можеш да живееш и така, но ако искаш да се развиваш в дадена сфера, трябва да приемеш, че ще има гафове.
⇒ Как да преодолееш страховете си?
Определи от какви точно грешки те е страх
Обикновено те се делят на два вида:
- грешки при комуникацията с клиента – те обикновено са в ущърб на фрийлансъра;
- грешки при самото изпълнение на поръчката – те обикновено са в ущърб на клиента, но от тях почти винаги губи и фрийлансърът.
Как да преодолееш страха си от грешки при комуникацията с клиента
1. Приеми, че ще ги има. Приеми също, че не са чак толкова страшни
- Спри да ги наричаш „грешки“, наречи ги „възможности“. Начинът, по който гледаш на случващото се винаги е от съществено значение. Когато се фокусираш върху възможностите, които ти дават объркванията, пропуските и критичните ситуации, не ги приемаш толкова тежко и най-вече – успяваш да си извлечеш уроците от тях и повече да не ги повтаряш.
Спомням си как веднъж не бях договорила добре условията с дългогодишен клиент и той се възползва от това, за да не ми плати значителна част от една поръчка. Дали се ядосвах, дали се чувствах обидена? Да. Какво направих? Казах си, че това е наказание/урок за собствената ми глупост и не се разправях и обяснявах. Просто предоговорих условията за следващите поръчки. Оттам насетне клиентът беше изряден и не съм имала проблеми. Също така, повече не съм пропуснала да договоря и най-малката дреболия.
- Представи си кое е най-страшното, което може да стане. Например да не ти платят. Да, чувстваш се неудовлетворен и огорчен, но реално нищо толкова страшно не се е случило. Клиентът няма да разправя навсякъде колко нищо не разбираш и не е добра идея да се работи с теб. Напротив, ако си преглътнеш очакванията и самосъжаленията, можеш да развиваш уменията си за преговори върху него. Какво друго страшно може да произтече от твоите грешки?
- Успокой се, че не вредиш на клиента, а само на себе си. Има прекалено отговорни хора, които се парализират от мисълта, че могат да навлекат негативи на потенциалния клиент. Е, в случая не вредиш на клиента, така че се успокой и си позволи да сбъркаш веднъж-дваж.
2. Разреши си предварително да грешиш
Пак повтарям, какво ти носят гафовете – само негативи или и позитиви – е въпрос на нагласа. Ако тръгваш с нагласата, че ще се справиш перфектно, сам ще си причиниш много страдание. Ако тръгваш с нагласата, че ще справиш перфектно КЪМ МОМЕНТА, със знанията и уменията, които имаш, и ще надграждаш, вероятността да напреднеш по-бързо отколкото си очаквал е голяма.
И пак напомням – периодично си задавай въпроса кое е най-страшното, което може да стане и си съставяй план как да се справиш с него. (Най-вероятно никога няма да ти се наложи да го ползваш, но се подготви, за свое успокоение.)
3. Направи си план и започни да действаш, за да видиш, че не е толкова страшно
Понякога прекаленото мислене е вредно. Ако смяташ, че можеш предварително да научиш всичко и да си подготвен за всяка една ситуация, грешиш. В практиката винаги изскачат неща, които теорията не може да предвиди.
Най-добрият начин да преодолееш страха си от грешки е като сгрешиш наистина и след това отстраниш сам проблема, който си си създал.
⇒ Така ще добиеш увереност, че можеш да се справиш, което е много по-важно от това да не грешиш.
Разбира се, не се хвърляй на сляпо. Прегледай „Гайд за работа с клиенти – от получаване на запитване до предаване на поръчката“.
4. Потърси си ментор
Намери професионалист на свободна практика, може да е колега от твоята сфера на дейност, може и да е просто наистина опитен фрийлансър, и го помоли да ти стане ментор. Може да се срещате на определени интервали от време, например веднъж в месеца, и да обсъждате всичко, свързано с договорките с клиенти и ситуациите с клиенти, в които попадаш. Той ще ти дава насоки, препоръки, ще те изслушва, ще отговаря на въпросите ти и така ти ще се чувстваш по-спокоен и уверен. В повечето случаи подобно менторство се заплаща, но това са добре инвестирани пари, които си връщаш бързо поради по-спокойна и безпроблемна работа с клиенти.
Как да преодолееш страха си от грешките, които могат да възникнат, докато работиш по самата поръчка
- Както съм ти обяснила и по-горе – приеми, че ще ги има; разреши си да грешиш; мисли и действай, недей само да мислиш; потърси си ментор.
- Признай си, че си начинаещ. Важно е клиентите да го знаят. На мнозина това няма да попречи да те наемат. Много хора биха работили с начинаещ фрийлансър, защото това се отразява на цената; защото искат те да го обучат и да работят дългосрочно с него или по някаква друга причина.
- Поправяй си грешките, дори ако си ги видял след като поръчката е заминала към клиента. Прегледай статията „Безгрешният фрийлансър“, в нея ще намериш ценни насоки и напътствия по темата, които можеш да приложиш веднага.
- Развивай професионалните си умения, трупай нови знания, анализирай работата си и разбира се, класифицирай грешките си (прочети статията „Фрийлансърът и глупавите грешки“, за да разбереш как става това с класифицирането и защо ти е необходимо.)
За финал, както ти обещах в началото на статията, споделям с теб кратката история, която ми разказа илюстраторът. В нея се крие правилното отношение към страха от грешки:
Преподавател по пиано слушал изпълнението на едно хлапе, което искало да учи при него. Изслушал го и му казал, че е по-добре да се откаже. – Ако се откажа, никога няма да стана добър в това – отвърнало хлапето.
Не се отказвай, за да не сгрешиш. Просто греши разумно, взимай от ситуацията каквото ти е необходимо, прощавай си и продължавай напред.
✅ И ти имаш въпрос/казус, по който искаш да напиша статия? Разкажи ми с две-три думи в коментарите или на /i/@mogilska за твоя случай и ще се опитам да ти отговоря.