Счетоводителят Стефка Василева е готова за нова порция счетоводни въпроси от фрийлансъри. Напиши ѝ своите в коментар под този пост. Изясни си всичко, свързано с осигуровки, данъци, признати и непризнати разходи, ДДС, търгуване с чужбина, болнични и майчинство за фрийлансъри. Колкото повече знаеш, толкова по-добре ще се справяш със своя бизнес.
⇒ Питай счетоводител. Стефка Василева ще отговори на първите 10 до сряда (23 октомври).
===
Стефка Василева е счетоводител и собственик на фирма Accounting-S, която предлага цялостно счетоводно обслужване и счетоводни консултации. Нейни клиенти са фирми от малкия и средния бизнес и голям брой фрийлансъри.
Ако търсиш професионалисти, които са наясно с онлайн търговията, осчетоводяването на приходи от фрийланс платформи, данъците при работа с чуждестранни фирми и могат да те посъветват как е най-подходящо да упражняваш дейността си (като самоосигуряващо се лице, като фирма, като каква фирма), потърси ги за консултация и/или регулярна помощ на accounting_sofia[at]abv.bg
Здравейте!
Регистрирана съм като упражняващ свободна професия (автор на текстове на свободна практика). Това ми е допълнително занимание извън основната ми работа на трудов договор. Плащанията, които получавам, понякога са с авторски договор, а понякога – с фактура без ДДС. Има ли ограничение на месечната сума, която мога да получавам от това допълнително занимание, без да подавам ежемесечна информация към НАП? Всички приходи по авторски договори трябва да подам с годишната данъчна декларация, нали?
Здравейте,
Няма ограничение за сумите, които ще получавате по договорите за услугите, които предоставяте.
Но по закон, ако имате регистрация като свободна професия и упражнявате дейност, за периодите, в които работите, трябва да подадете декларация в НАП и държите месечни осигурителни вноски.
Всички доходи се декларират в годишната данъчна декларация.
Поздрави,
Стефка
Здравейте, имам бизнес партньор, с когото искаме да си открием фирма, която първоначално ще е на мое име, но на следващ етап ще управляваме заедно, т.е. ще бъдем равностойни партньори в нея. Предметът на дейност е свързан с предоставянето на рекламна площ на онлайн платформа, която ще представя различни продукти и услуги в помощ на потребителите и ще им дава възможност да се свързват с различни доставчици. Бихте ли ни посъветвали как да регистрираме фирмата (АД, ООД, ЕООД или друго), предвид това, че в перспектива ще бъдем двама собственици, а в бъдеще най-вероятно ще предоставим дялове на други хора? И също – тъй като в първата година фирмата няма да има приходи и назначени служители, бихте ли ни ориентирали дали ще трябва да плащаме данъци, осигуровки или други такси, докато все още нямаме разходи и оборот?
Здравейте,
Щом ще бъдете в съдружие, най-подходящата форма за регистрация на дружество, е ООД.
Поздрави,
Стефка
Здравейте! Занимавам се в сферата на дигиталните услуги. Работя на трудов договор и съм осигурена на МРЗ. Имам възможност да работя допълнително и предлагам уменията си, но не съм на ясно гражданския договор или регистрацията като фрийлансър е по-удачният вариант? Свободната професия задължава да се плащат и осигуровки, тоест стават двойно внесени… При гражданския договор има удръжки, но никаква ползва за в бъдеще. Ще съм благодарна за съвет. И друг въпрос имам, възможно ли е дейсността като фрийлансър да се стартира и спира при наличието и съответно липсата на трудови ангажименти през месеца? Благодаря!
Здравейте, регистрирах се като свободна професия в регистър Булстат през юли тази година. До дейност така и не се стигна и затова не подадох декларация за регистрация на СОЛ в НАП. Пропуснах обаче да спра дейността в регистър Булстат. Сега се чудя какво да направя като съм изпуснала 7 дневния срок и в двете институции. Дейност като свободна професия не съм и няма да упражнявам.
Здравейте,
Можете спокойно да си подадете документи и да заличите дейността си в Регистър Булстат. Няма да има негативни последици от това.
Поздрави,
Стефка