В собствената си работа и работата на колеги копирайтъри на свободна практика, често наблюдавам следната ситуация: клиентът търси препоръки от партньори и познати. Свързва се със специалиста, за когото е изслушал куп суперлативи и договарят условията за работа. Копирайтърът започва да подава текстове, но клиентът не е съвсем доволен, защото:
- създаването на рекламните текстове и/или съдържанието за уеб, което е поръчал го ангажира повече отколкото му се иска;
- текстовете са прекалено общи или
- открива в написаното неточности или малки пропуски, свързани с детайлното познаване на неговата сфера на дейност.
Следват връщания, корекции, обяснения и все по-голямо разочарование и от двете страни. Понякога клиентът и копирайтърът все пак успяват да завършат поръчката с цената на много взаимни компромиси. По-често обаче с облекчение прекратяват работните си отношения преди да са изпълнили започнатия проект.
Защо става така?
Причината е в грешните очаквания, както обикновено. Много често клиентът смята, че ще каже „Напишете съдържание за тези и тези страници от сайта ми“ и ще получи готовите текстове без да се занимава повече. Случва се също, копирайтърът да не е обяснил предварително как протича работата, защо клиентът трябва да е ангажиран в създаването на текстовете, и с какво, и какъв е резултатът, ако не е. Особено, ако е в началото на фрийлансърския си път и няма много опит в работата с клиенти.
Днешната статия е за теб – клиентът, който има нужда от създаване на съдържание за уеб или рекламни текстове. Споделям ти някои неща от кухнята, за да знаеш как да извлечеш максимума от работата си с копирайтър.
1. Оформи ясно и точно запитване
То е стабилната основа, от която копирайтърът тръгва, за да ти даде реален срок за изпълнение на задачата, адекватна цена и да си подготви следващите въпроси.
Ако не знаеш как се прави, следвай препоръките от статията „Как се пише запитване за цена на копирайтърски услуги“. Копирайтърът също може да ти помогне да изясните запитването и какво точно ти е необходимо, но за целта ще трябва да отговаряш на въпросите му. И да, те са различни от тези, на които ще трябва да отговаряш в следващия етап от съвместната ви работа. За тях говоря в точка 2.
2. Подготви се да участваш в етапа, предшестващ писането на текстовете
Писането е последната част от дълъг процес – няма да се уморя да го повтарям. За да пише за твоя продукт/услуга/фирма копирайтърът трябва да ги познава. Да, има много неща за сферата ти на дейност и нейните специфики, които може да прочете и сам, но за особеностите на твоя бизнес, за силните и слабите му страни можеш да му разкажеш само ти.
Как да дадеш на копирайтъра необходимата му информация
Понеже няма как да знаеш каква е тя, копирайтърът трябва да ти направи въпросник. Важно е ти да отговориш добросъвестно и подробно на всички въпроси. Придържай се към фактите, това е напълно достатъчно. Една от големите грешки на повечето клиенти е, че се стремят да отговарят на тези въпроси с дълбокомислени обобщения, прогнози и прозрения за бизнеса, живота и вселената. Не е необходимо. На копирайтъра му трябват конкретни отговори.
Не крий информация, защото ти се струва, че тоя копирайтър иска да знае прекалено много за бизнеса ти. Просто подпишете предварително споразумение за поверителност на информацията. Не се дръж като ощипана мома, когато те пита „какви са недостатъците на твоя бизнес“ – прави го, за да знае как да превърне дефекта в ефект, какво да премълчи, къде да фокусира вниманието на посетителите.
Не обяснявай на копирайтъра, че може да прочете всичко, което му трябва в стария ти сайт. Първо, защото той със сигурност го е прочел преди да ти направи въпросник. Второ, ако текстовете са толкова добри, изчерпателни и информативни, защо искаш да ги смениш с нови?
Просто отговори на зададените въпроси.
Защо трябва да участваш и ти
За да получиш текстове, които са написани наистина за твоя бизнес и са насочени към твоите клиенти и които ти помагат да постигнеш определени цели.
Копирайтърът няма как да узнае сам всички малки детайли и особености, които отличават твоята фирма/продукт и услуга от всички останали. Ако не му ги споделиш ти, можеш да получиш само добре оформени общи приказки, валидни за твоя бранш.
Чуеш ли копирайтър да твърди, че няма нужда от никаква информация от теб, но ще ти направи страхотни текстове, да знаеш, че те лъже. Нито ще са страхотни, нито ще са точно за твоите нужди и бизнес.
3. Формулирай ясни коментари, корекции и въпроси към готовия текст
Коментари от типа „Не ми харесва“; „Очаквах друго“; „Не ми звучи достатъчно грабващо“, etc. по никакъв начин на помагат на копирайтъра да коригира текста така, че да ти хареса. Не е нужно да си експерт филолог, за да обясниш какво те притеснява, просто се опитай да си максимално конкретен. И позволи на копирайтъра също да ти помогне в тази игра. Отговори на въпросите му без да се притесняваш, той не е тук, за да те съди колко добре се изразяваш, а за да разбере какво не е наред с текста и да го коригира.
4. Погрижи се за консултант, който да работи с копирайтъра, ако сферата ти на дейност е по-специфична
Копирайтърите често се специализират и пишат текстове в няколко сфери. Например медицина, здравословен начин на живот, козметика. Или технологии и финанси. Или интериор и пътувания. Случва се обаче да не можеш да намериш такъв специалист. Или може да е писал, но сферата ти на дейност да е сложна и с особена важност за човешкия живот, например медицина. Тогава е задължително текстовете да се проверяват допълнително от специалист в съответната област.
Какво прави консултантът?
Отговаря на въпросите на копирайтъра, ако той има такива по време на писането на текстовете. Ангажира се да прочете готовите текстове, да ги провери за фактологически неточности, да обясни, ако нещо е невярно или пропуснато и да следи за коригирането му.
Консултант може да бъде всеки твой служител със задълбочени знания по съответната тема.
И запомни, неговата работа НЕ е да редактира текста, а да следи за фактологията.
Да обобщя
- Бъди готов да отговаряш на въпроси. За да се успокоиш и да отговаряш бързо, изчерпателно и адекватно, помни че копирайтърът не се интересува от изказа ти, от това колко грамотно пишеш и изложил си някоя оригинална мисъл на листа. Той се интересува защо, как, кога си създал бизнеса си, какви са клиентите ти. Разкажи за това, което си създал и развиваш, както можеш. Това не е неприятна задача, нали?
- Осигури консултант – специалист в твоята област. Както ти не си факир с думите, така е нормално и копирайтърът да не е мега експерт в твоята област. Затова трябва да му помогнеш и консултантът е най-добрият начин да го направиш. Да, копирайтърът ще чете, ще се образова и ще създаде текстове за твоя бизнес. Но и той самият ще е по-спокоен и доволен, ако знае, че истински специалист по темата ще следи за неточности и ще помага с коригирането им.
Следващата седмица съм предвидила статия, в която споделям с копирайтърите как могат да помогнат на клиентите си да им дадат лесно и спокойно нужната информация. Прочети и нея, сигурна съм, че ще ти даде още идеи как да работиш наистина ефективно с копирайтър.