Как да накараш клиента да ти сътрудничи

Съвети за фрийлансъри и най-вече за копирайтъри 

 

Повечето клиенти очакват да уточните какво им трябва, и колко ще струва, и ти да им го дадеш без да ги занимаваш с допълнителни въпроси.

Ти обаче знаеш, че това е възможно само ако работите заедно от години и клиентът е отговарял, отговарял, отговарял на въпросите ти до степен да си наясно вече с всяка специфика и подробност от неговия бизнес. Ако това са първите ви съвместни проекти, няма как да не сте ангажирани и двамата.

Как да накараш клиента да ти сътрудничи? Това е големият въпрос, на който има няколко възможни отговора. В края на статията давам линк и към предишен материал по темата. Прочети и приложи съветите от днес, ползвай и препоръките от стария текст и ще ти се получи, сигурна съм.

сътрудничество с клиент, фрийланс, свободна практика, фрийлансър, копирайтър

1. Предупреди клиента навреме, че ще трябва да участва

Ако си чел и ползваш моя „Гайд за работа с клиенти – от получаване на запитване до получаване на поръчката“, знаеш, че предварителните обяснения на работния процес са в основата на спокойната и ползотворна работа. 

Затова можеш още в стандартизирания предварителен въпросник, който клиентът попълва, за да му направиш оферта, да сложиш кратък текст – каква информация, най-общо, ти е необходима и как трябва да ти бъде предадена. Копирайтърите обикновено изготвят за всеки нов клиент индивидуален въпросник, с помощта на който да научат колкото се може повече за бизнеса и таргет групите му. Дизайнерите дават насоки в какъв формат може да са работните файлове. 

Част от клиентите, които изобщо не искат да се ангажират, ще отпаднат още тук. Не се страхувай, това е по-скоро добра новина за теб. Да си смучеш от пръстите какво да напишеш за някой клиент е по-трудно, отколкото да разучиш съвсем нова и непозната за теб сфера.

След като договорите условията за работа, обясни му още веднъж каква информация ще ти необходима за проекта и как, и кога трябва да ти бъде предадена. Можеш да го направиш, докато говорите по телефона или сте в онлайн среща. А най-добре е да изпратиш описание на целия работен процес заедно с офертата. 

Сега вече тези, които не са отпаднали при първото споменаване на тяхното ангажиране, ще трябва или да се съгласят с условието, или да се откажат. Някои ще се опитат да изклинчат, да увъртат и ако говорите, а не си разменяте мейли, да те питат не може ли да се мине без това. Не, не може.

 

2. Обясни защо задаваш толкова много въпроси

Винаги подкрепяй обяснението какво трябва да направи клиентът с обяснение защо трябва да го направи. То е много просто – „защото само така можеш да изпълниш проекта му“. Разбира се, добре е да си по-подробен.

Ако не знаеш за кого пишеш и за какво точно пишеш, няма как да направиш ефективни текстове. Те ще звучат прекалено общо и дори да им сложиш призив за действие, няма да са убедителни, т.е. клиентите на клиента ти няма да предприемат действието, което той иска. Няма да купят, няма да се абонират, няма да си запазят час. Което значи, че човекът е платил едни пари на вятъра. 

Обикновено това е напълно достатъчно, за да постигнеш така желаното сътрудничество. Понякога обаче клиентът е особено упорит в нежеланието си да се ангажира, възмущава се, че искаш да свърши твоята работа и заплашва, че ще се обърне към друг копирайтър.

Най-учтиво и спокойно му пожелай успех в намирането на колега. Също така спокойно и учтиво напомни, че всеки копирайтър, който си разбира от работата, ще има нужда от същата информация като теб. Ако не я поиска, и обещае да напише читави текстове без да я има, значи не знае какво прави.

Не се страхувай, че ще загубиш поръчка. Ако клиентът е разумен, той ще схване какво му казваш, ще остане и ще ти сътрудничи. Ако не, наистина е по-добре да не работиш с него.

 

3. Направи даването на информация максимално удобно за клиента

  • Разбери какво го притеснява, защо не иска да ти сътрудничи. Проблемите обикновено са два – смята, че да отговаря на въпросници ще му отнеме много време и не обича/не иска/не може/срам го е да пише.
  • Обясни, че не е нужно да сътворява чудеса на художественото слово – необходими са ти факти – и предложи да не пише, а да говори. Може да отделите един час за онлайн среща, която да запишеш, и ти да му задаваш въпросите и да го насочваш към отговорите, които ще ти свършат работа. А може и той сам да запише отговорите, когато му е удобно и да ти ги изпрати като звуков файл. Ако си като мен и преподчиташ да четеш вместо да слушаш, докато работиш, просто използвай някой от многобройните конвертори speech-to-text. Почти всички вече се справят отлично с българския.

Това е достатъчна предварителна подготовка. След като си изпълнил тези 3 стъпки, прочети статията „Как да разбера какво иска клиентът” и премини към изготвяне на въпросника. Можеш да погледнеш и съветите за клиенти как да работят ефективно с копирайтър. Успех!

п.с. Ако имаш нужда от още съвети за създаване на успешна фрийланс практика и насоки за ефективен копирайтинг; ако искаш да се консултираш безплатно с дизайнер, счетоводител и копирайтър всеки месец, абонирай се за блога. Всеки понеделник получаваш мейл с полезна информация и ранен достъп до безплатни консултации със специалисти. Сподели и с колеги и приятели. Благодаря ти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *