Питай счетоводител #34

Неизяснени счетоводни въпроси винаги има. Само дето колкото по-малко са, толкова по-лесно и спокойно работиш.

→ Включи се в безплатната онлайн счетоводна консултация. Напиши въпроса си в коментарите под този пост. Счетоводителят Стефка Василева ще отговори на първите 10 до края на следващата седмица (22. 10. 2021).

===

Стефка Василева е счетоводител и собственик на фирма Accounting-S, която предлага цялостно счетоводно обслужване и счетоводни консултации. Нейни клиенти са фирми от малкия и средния бизнес и голям брой фрийлансъри.

Ако търсиш професионалисти, които са наясно с онлайн търговията, осчетоводяването на приходи от фрийланс платформи, данъците при работа с чуждестранни фирми и могат да те посъветват как е най-подходящо да упражняваш дейността си (като самоосигуряващо се лице, като фирма, като каква фирма), потърси ги за консултация и/или регулярна помощ на accounting_sofia[at]abv.bg

19 comments to “Питай счетоводител #34”
  1. Здравейте,
    Интересува ме когато самоосигуряващо се лице има болнични в даден месец, осигуровките за този месец пропорционално ли се изчисляват без дните в осигуровки или пълния размер се плаща? Интересува ме при плащане на минимума – 650 лв и при максимума 3000 лв.

    • Здравейте,
      Когато едно самоосигуряващо се лице има болничен, то сумата за осигуровките му, които дължи за дадения месец се променят, като първите три дни болничен са за негова сметка, а останалите дни от болничните се изплащат от НОИ.
      Поздрави!

      • Мисля, че имате грешка. Предният месец имах 3 дни болничен и беше изплатен.

        • Ако имате болничен, който е общо 10 дни, от тях 3 дни са за сметка на работодателя (или ако сте самоосигуряващо се лице – за ваша сметка) и 7 дни ги изплаща НОИ. Ако имате болничен, който общо е 6 дни, от тях първите 3 дни ги изплаща работодателя (или ако сте самоосигуряващо се лице – за ваша сметка) и 3 дни ги изплаща НОИ.
          Това е регламентирано в чл. 40, ал. 5 от КСО:
          “…(5) (Изм. – ДВ, бр. 64 от 2000 г., бр. 112 от 2003 г., бр. 105 от 2006 г., предишна ал. 4, бр. 100
          от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., изм., бр. 99 от 2012 г., в сила от 1.01.2013 г.) Осигурителят
          изплаща на осигуреното лице за първите три работни дни от временната неработоспособност 70
          на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната
          неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.”

          • 🙂 Явно съм ударила кьоравото тогава, защото в нашия клон на НОИ ми ги изплащат, а и като ги питах така ми казаха, че за СОЛ от първия ден се изплащат. ОК. Лека работа.

  2. Здравейте в момента съм 1 ва година майчинство, но написах книга и искам да я разпространявам -пусна за продажба хартиения носител и електронен pdf вариант . Ако си регистрирам като свободна професия ще ми спрат ли майчинството? Защото ми е високо и варианта с книгата ми е по скоро за доп. Приход. Въпроса ми е какви са вариантите да съм коректна към държавата и да си получавам и майчинството и приходите от продажби. Брагодаря ви.

    • Здравейте,
      За да получавате обезщетението си за отглеждане на дете, Вие може да имате сключен граждански договор, по който заплащането не трябва да надвишава минималния осигурителен доход. Не може да упражнявате дейност като свободна професия, докато получавате обезщетение за отглеждане на дете.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  3. Здравейте,
    Ако исмам до работя чрез Upwork , как е по -добре да се регистрирам – като фшрма или физически. Лице?

    • Здравейте,
      Два са факторите, от които зависи доя от двете дейности ще бъде по-рентабилна за Вас – дохода, който получавате и разходите, които правите, за да упражнявате дейността си.
      Независимо кой от двата варианта ще изберете, задължително трябва да имате регистрация по чл. 97а от ЗДДС поради това, че ще получавате фактури за комисионните от Upwork.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  4. Здравейте, имам фирма и се самоосигурявам, от ноември 2019г съм в майчинство, септември 2021 детето ми тръгна на ясла и прекратихме майчинството, като фирмата си остава без дейност, тей като не съм се върнала на работа. Детето ми не спира да боледува и сега го спряхме и ще продължа да са го гледам. Въпроса ми е мога ли отново да се върна в майчинство и 3та година, знам, че не е платена, но се води като стаж, като самоосигуряващо лице имам ли право на тази 3та година?
    Благодаря 🙂

    • Здравейте,
      Да, след изтичане на платения отпуск имате право да подадете заявление за ползване на неплатен отпуск, който е 6 месеца.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  5. Здравейте!

    Когато занаятчия има регистрация по ДДС при онлайн продажби, означава ли, че може да се възползва от приспадане на ДДС от фактури по направени разходи по артикули от които изработва своя краен продукт или има право само на онези 40% признат разход?

    Благодаря ви!

    • Здравейте,
      Занаятчиите и другите свободни професии ползват 40% нормативно признати разходи, за които законът не изисква да се събират и отчитат фактури.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  6. Здравейте,
    Възнамерявам да отворя магазин в Етси с услугата принт он деманд, като сама си правя дизайните. На трудов договор съм и ме осигурява работодателя.
    Въпросите ми са може ли да започна като физическо лице (тъй като не съм сигурна дали ще потръгне)и в последствие да отворя фирма? Трябва ли да имам регистрация по ДДС, при условие, че правя само дизайни, а за всичко останало се грижи принт он деманд партньора, който е в САЩ?
    И каква е процедурата в НАП (подаване на годишна данъчна декларация, осигуровки..) при положение, че съм на трудов договор?
    Искам да имам някаква представа, преди да се впускам в каквото и да било.
    Благодаря!

    • Здравейте,
      За да работите в Etsy като физическо лице, трябва да си направите регистрация в Регистър Булстат, след това трябва да подадете декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице в НАП. Също така трябва да имате регистрация по ЗДДС заради фактурите, които ще получавате от Etsy за конисионни, листване и други.
      След като направите регистрацията в НАП всеки месец трябва да подавате декларация за осигурителни вноски; трябва да подавате справка декларация по ЗДДС; след изтичане на първите три тримесечия на годината – декларация за авансовия данък, който дължите на база придобитите доходи, а накрая на годината – годишна данъчна декларация.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  7. Здравейте,

    Благодаря за възможността!

    Планирам да продавам чрез Етси и други платформи дигитални дизайни и print-on-demand продукти. Дизайните ще изработвам аз, а отпечатването и доставката ще се прави от съответните платформи или партньори.
    Работя на безсрочен трудов договор и работодателят ме осигурява.

    Въпросите ми са:
    1) Задължително ли трябва да имам регистрация по ДДС от самото начало? Мога ли да декларирам доходите си по друг начин в първите месеци, докато се ориентирам дали ще потръгнат някакви доходи? Например чрез данъчна декларация като физическо лице в края на годината, или по друг начин?
    2) Когато се регистрирам по ДДС, какви счетоводни услуги ще са ми необходими, и колко приблизително ще ми струват такива услуги месечно?
    3) ДДС-то ще може ли да ми се възстановява от държавата, или ще остава за моя сметка? За това, а и за този вид дейност като цяло, има ли значение дали ще работя като физическо лице или чрез фирма?

    Много благодаря!

    • Здравейте,
      За да работите в Etsy като физическо лице, трябва да си направите регистрация в Регистър Булстат, след това трябва да подадете декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице в НАП. Също така трябва да имате регистрация по ЗДДС заради фактурите, които ще получавате от Etsy за конисионни, листване и други.
      След като направите регистрацията в НАП всеки месец трябва да подавате декларация за осигурителни вноски; трябва да подавате справка декларация по ЗДДС; след изтичане на първите три тримесечия на годината – декларация за авансовия данък, който дължите на база придобитите доходи, а накрая на годината – годишна данъчна декларация.
      Относно счетоводните услуги, законът не задължава да ползвате счетоводител, но ще Ви трябва такъв, който да съдейства за подаване на спрадка декларация по ЗДДС, както и декларациите, свързани с осигуровките и данъците.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  8. Здравейте !
    В случай ,че работя на трудов договор и в момента съм в болничен (дългосрочен) мога ли да упражнявам дейност като СОЛ .Става въпрос за продажба на ръчно изработвни изделия.
    1. Трябва ли да си внасям осигуровки за всеки месец ,в който имам регистрирани продажби .
    2.Тъй като дейноста ми е свързана с продажби и ЕТСИ ще има ли проблем ,ако си подавам декларации по чл.97А?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *