Ти си фрийлансър и искаш да поддържаш блог на тематика, свързана с професията ти. Или имаш фирма и си решил, че ти е необходим фирмен блог. Независимо какъв ти е случаят разполагаш с 3 варианта за действие:
- да потърсиш копирайтър, който може да предложи не просто писане на статии, а цялостна концепция за развитие на блога ти. Това включва предложение за подходящи категории, измисляне на теми и рубрики за месеци напред, намиране на верния тон на общуване с клиентите, etc.
- Да измислиш всичко и да подаваш теми и указания на копирайтъра, според които той да подготвя необходимите текстове.
- Да си поддържаш блога сам.
При всички случаи, за да има успех начинанието ти трябва да си предварително наясно със следните 3 неща.
1. Какво искаш да постигнеш
Ако ти трябва блог, защото си чул, че е добре за бизнеса да имаш такъв, откажи се. Само ще си попилееш времето и парите. За да е успешен, блогът трябва да има конкретна цел: да ти помогне да привлечеш клиенти; да печелиш пари директно от него; да го ползваш, за да реализираш онлайн продажби или за да градиш авторитет на специалист в своята област.
Целите може да са няколко (като все пак една трябва да е водеща) и да се променят с времето. Но е важно, когато планираш постовете си за следващите месеци, да знаеш какво искаш да постигнеш с тях.
2. На кого говориш
Отърви се от мисълта, че щом блогът ти може да бъде посетен от всеки, значи трябва да пишеш така, че да се хареса на всеки. Първо, това не е възможно. Второ, теб не те интересуват всички, а само тези хора, които са ти потенциални клиенти, читатели, абонати, etc. Опознай ги, провокирай ги да говорят с теб, изслушвай ги, отговаряй им на техния език, предлагай им съдържание, което ги интересува. Ако знаеш на кого говориш, ще ти е по-лесно да определиш и тона на комуникацията.
3. Какво казваш
Бъди щедър и споделяй наистина полезна информация с посетителите на блога си. В противен случай няма да имаш много такива. Не отбивай номера с теми, които конкурентите ти са предъвкали отдавна. (Ако се наложи, постарай се поне текстът да е забавен.) Избягвай да говориш единствено за своите услуги/продукти. Подбирай интересни за твоята аудитория теми и ги разглеждай в дълбочина. Не казвай всичко, но и не разчитай само на разтягане на локуми. Намери баланса. Ако знаеш какво целиш и на кого говориш, няма да ти е трудно.
Само с писане на статии не става. Помисли предварително имаш ли какво да кажеш, кой ще те чуе и какво искаш да направи след като те изслуша. После си припомни и статиите:
- „Общи правила за писане на статии и текстове в уеб“
- „Как да се подготвя за писане на статии и текстове за уеб“
- „Как се пише блог пост“
Приятна работа.
п. с. Ето и някои ориентировъчни въпроси, на които да потърсиш максимално конкретен отговор.
Полезно, адмирации