Здравей, ти попадна на безплатната копирайтинг консултация за фрийлансъри и собственици на малък бизнес за февруари.
Каквито и копирайтинг терзания да имаш, напиши въпроса си в коментарите, ще се постарая да ти отговоря така, че да съм ти максимално полезна, до понеделник вечер (15. 01. 2021).
Аз съм Иванка Могилска – копирайтър, който вече 14 години се занимава със създаване на съдържание за уеб, рекламни концепции и послания. Водя обучения по копирайтинг и поддържам този блог, за да помогна на всеки, желаещ да стартира и развие стабилна свободна практика. Приятно и ползотворно питане!
п.с. Сподели възможността за безплатна копирайтинг консултация с твой приятел, познат или колега. Благодаря!
Здравейте, имам въпрос свързан с използването на “ти”, “вие”, “Вие” в онлайн комуникацията. Иска ми се постовете ми в блога и социалните медии, текстовете на сайта и в мейлите ми да звучат професионално и учтиво, но и да сближават мен и читателя. Не мисля, че обръщение на “ти” е подходящо, но “Вие” ми звучи прекалено официално за комуникационния стил, към който се стремя.
Например, тема на мейл
Искаш ли да работим заедно?
Искате ли да работите с мен?
Или на блог пост
Как и ти можеш да покажеш най-доброто от себе си
Как и вие можете да покажете най-доброто от себе си
Как и Вие можете да покажете най-доброто от себе си
Какво е прието в онлайн комуникацията като стандарт? какво препоръчвате?
Здравейте,
разбирам терзанията ви, аз самата често си блъскам главата над този въпрос, когато пиша за клиенти.
Има продукти и услуги, за чиито целеви аудитории “ти” е подходящо като обръщение.
В повечето случаи обаче е най-добре да се придържате към учтивата форма. Аз също предпочитам този вариант. (Статиите, които пиша в “Свободна практика” са изключение и понякога съжалявам за това. Просто за мен е по-естествено да се обръщам към хората на “ви”.)
Когато пишете за уеб, можете спокойно да изписвате “вие”, “вас”, “вашите” с малка буква. Това улеснява четенето и смекчава строгия, учтив тон. Препоръчва го и Павлина Върбанова в своя справочник “Как се пише”.
Дали ще успеете да скъсите дистанцията между вас и читателите всъщност не зависи особено много от това. Ако сте им полезна, ако отговаряте на въпросите им и знаят, че могат да разчитат на вас, ако ги вдъхновявате, всичко останало няма да има особено значение.
Успех!
Много благодаря за отговора! Със сигурност ще разгледам справочника на Павлина Върбанова за още препоръки и идеи 🙂