Кога фрийлансърът може да предложи безплатна услуга и да спечели от това

Ти да направиш нещо безплатно за клиент? Никога! Може да подбиваш цените, но чак да си плащаш, за да работиш, не ти се е налагало.

Ако погледнеш малко по-далече от „какво ще работя-ям-правя утре“ и се фокусираш върху „какво ще работя-ям-правя след месец, три, шест, година“, ще видиш, че да подбиваш цените е по-лошо, отколкото да свършиш нещо безплатно. Първото ти носи само огорчения, много работа и лошо качество на живот. Второто носи удовлетворение – за теб и за клиента – прави добро впечатление и всъщност ти помага да спечелиш повече. Как става това? Ще ти подскажа.

 

1. Реши внимателно каква точно да е безплатната услуга

В случая не говорим за цели проекти. Те са нещо съвсем различно, за което можеш да прочетеш повече в статията Фрийлансър печели от доброволческа работа. Говорим за малки жестове на добра воля, проявявани към клиента, когато се налага, и съпътстващи основната ти (платена) поръчка.

Обикновено това са неща, за които ще отиде повече време да им определиш цената, отколкото да ги свършиш. Ако си фрийлансър копирайтър, може да е коректорска работа (само ако текстът е до 2-3 страници, не повече), нахвърляне на 2 – 3 изречения към снимка; 1 въвеждащ параграф към служебен текст. Ако си фрийлансър дизайнер, маркетолог или друго някакво чудо на свободна практика, не мога да ти дам конкретно предложение, но съм сигурна, че разбираш посоката и ще измислиш нещо подходящо.

 

2. В какви случаи е добре да направя нещо безплатно за клиент

  • Ако клиентът е редовен

Той има нужда да се свърши нещо спешно, което е извън договорките ви и е достатъчно малко, че да не ти отнеме повече от 10 до 30 минути. Направи го и не искай пари за това, независимо дали клиентът ти е предложил да го включиш към сумата, която ти плаща за месеца или не.

Не губиш нищо, а на него ще му стане приятно и ще затвърдиш в очите му имиджа си на стабилен, коректен и свестен фрийлансър. (Припомни си статията „Как да изградя имидж на добър фрийлансър“.)

Bezplatna_usluga_Freelance

Бих те посъветвала да не изоставяш клиента си и в следния случай: казал ти е, че ще даде еднократна поръчка, която и ти можеш да направиш, на друг подизпълнител, защото ще му излезе по-евтино  и те моли за оценка на работата на колегата.

Вместо да се сърдиш, че не е възложил задачата на теб, дай му искреното си мнение. Ако работата е зле и имаш разрешение от клиента, коригирай я. Или му предложи нов вариант. Направи това безплатно. После няма и да му хрумне да търси друг подизпълнител. Разбира се, не следвай съвета ми сляпо, прецени бързо и добре за какъв обем работа става въпрос преди да се хващаш.

  • Ако клиентът е нов  

По време на преговорите за цена дръж на своето, не позволявай да ти извиват ръцете и не се съгласявай да правиш повече неща от договореното, освен ако не уговорите и допълнително заплащане за тях.

След като започнете работа, все ще има нещо дребно, което клиентът иска да бъде направено и чинно те пита за цена. Възползвай се от ситуацията и покажи, че не си алчeн, просто някои въпроси са принципни, и свърши каквото трябва без да искаш пари.

Пак повтарям, говорим за дребни неща, от които няма да те заболи и няма да отнемат половината ти работен ден. С този малък жест ще засвидетелстваш още веднъж желание за справедливо и спокойно сътрудничество и то така, че на клиента да му стане приятно и да се успокои – целта ти не е просто да го издоиш за едни пари.

  • Когато си объркал или не си догледал нещо

Колкото и да внимаваш, случва се да сгрешиш или да направиш пропуск. Ако от това зависи цялата поръчка и вината е в теб, ясно е, че ще я правиш отново и то без да искаш допълнително заплащане. Може обаче да е нещо наистина несъществено. Нещо, на което клиентът ти обръща внимание само, за да не го направиш следващ път. В този случай също е добра идея да се реваншираш с малка безплатна услуга. Не защото ти я искат, а защото в теб самия е останало лошо чувство от пропуска и имаш нужда да предложиш нещо в замяна. Клиентът ти ще е приятно изненадан, независимо дали е стар или нов.

 

Да казвам ли на клиента, че съм свършил нещо безплатно за него

Добре е да го направиш, само че внимателно. Не му навирай факта в очите. Просто, когато дойде време за плащане, обясни защо тази услуга не е включена във фактурата. Направи го естествено, не се хвали, не натяквай, не се бий в гърдите. Намери тънък и мек начин да напомниш или да покажеш, че си незаменим, защото освен добър професионалист си и наистина читав, коректен човек – един идеален фрийлансър.

Успешна седмица 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *