Въпросът „Как се справят майките, които работят на свободна практика“ не спира да ме гложди. От доста време издирвам поне едно от тези митични същества, което да бъде гост в блога и да сподели опита си. И най-сетне успях да намеря, дори не една майка фрийлансър, а цели две!
Представям ти Мая Цанева − майка, фрийланс журналист и PR специалист, която интервюира Мая Донева − международен обучител по младежки програми.
Четивото е интересно, полезно, забавно и се надявам да е само първото от цяла поредица по темата.
========
Мая Донева: Общото между фрийлансърството и родителството е усещането за свобода и ученето заедно
интервю на Мая Цанева
Мая Донева е международен обучител по младежки програми, част от екипа на Варна – Европейска младежка столица – 2017. Съосновател на социалната Чайна във Варна. Работи основно в сферата на доброволчеството, активното гражданство, креативността и личностното развитие. Има син – Симеон на 5 г. и дъщеря Аделина на 3.5 г.
От колко години работиш на свободна практика и как започна?
Работя като фрийланс обучител от 2009-а година. Започнах след като се прибрах в България − още бях студентка и имах нужда от гъвкав график, който да ми позволява да пътувам, да уча и да работя това, което обичам − да правя тренинги. Започнах първоначално за една организация в Полша, където правих обучения за полски тийнейджъри на теми като „Как да пиша CV”, комуникационни и презентационни умения и т. н. Вече на собствена територия ги адаптирах за българския контекст и ги развих с акцент на личностно развитие и гражданско участие. В началото работех само за 1-2 организации, но в последствие започнах да работя за институции и фирми.
Снимка: Яна Пенева
Как взе решението за семейство и деца? Изпитваше ли страх или безпокойство как ще съчетаваш майчинство и работа на свободна практика?
Решението за семейство взех, когато се срещнах с мъжа ми. Никога не съм вярвала, че на 25-годишна възраст ще имам деца и семейство, но когато срещнеш верния човек няма смисъл да отлагаш. Не съм се притеснявала как ще комбинирам семейството и работата, тъй като моята работа е доста динамична, но можеш да планираш месеци напред ангажиментите си и това те прави както много свободен, така и много ангажиран и организиран.
Какво е общото между родителството и работата на свободна практика? Какво ти дават и отнемат?
Общото между фрийлансърството и родителството е усещането за свобода и ученето заедно. Да пораснеш като професионалист определено помага да пораснеш и като родител. Работата на свободна практика изисква огромно количество самоорганизация и отдаденост, защото отговаряш сам пред себе си. Точно както и родителството – там ти определяш рамката, правилата, позволеното и забраненото. И в двете страшно много харесвам свободата, това че мога да бъда креативна.
Кои са най-големите предизвикателства, които срещаш като родител фрийлансър?
Нямам събота и неделя за децата си. Често имам по цяла седмица, в която нямам тренинги и съм си изцяло у дома. Но е факт, че уикендите не са почивни дни, а това са почивните дни на децата от градина. За момента не мисля, че съм изтървала някакви важни моменти от живота на децата заради работа и се надявам това да продължи и занапред така.
Как преминава един твой ден? Как се справяш в екстремни ситуации?
Обученията, които правя, са по методите на неформалното учене и често имаме приключенски пътувания, тийм билдинги с доста абстрактни теми. Почти всеки месец пътувам извън България и това изисква добра организация и планиране – кой взема децата от градина, когато имам полет в 16.00 часа, какво има за ядене и т. н. Слава Богу, мъжът ми е изключително голяма подкрепа и поделяме всички отговорности в семейството, така че рядко съм в екстремни ситуации.
От гледната точка на родител, който работи на свободна практика, какво ти липсва в българската социална и икономическа среда?
Откъде да започна… Липсва ми адекватна система – правна, данъчна и социална. Гражданските договори са противопоставени на трудовите например. Като експерт на граждански договор, дори и продължителен, не мога да очаквам този договор да бъде признат при майчинство. Чисто в човешките план имам усещането, че фрийлансърството се възприема като нещо несериозно. Според мен голяма част от хората между 35 и 50 мислят, че винаги е по-добре да си на работа от 9 до 5 за малка заплата на трудов договор, но не и да имаш такъв „лекомислен“ работен живот.
Назови три професии на свободна практика, които се съчетават отлично с майчинството. Защо?
Графичен дизайнер, обучител, блогър/автор на статии. И трите професии са kids-friendly, защото сам менажираш времето си вкъщи и извън вкъщи, както и заетостта си. Поне при мен това е решаващо. И трите професии са креативни и са свързани със създаване на ново съдържание – обучително, графично или текстово, което определено разтоварва от „майчинските“ задължения и дава свобода на ума.
Накрая нещо практично: Какъв съвет би дала на младите жени фрийлансъри, които отлагат майчинството?
Никога няма подходящ момент за майчинство – винаги ще има още 1 проект, още 1 тренинг или нещо по-важно. За това природата ни е дала 9 месеца да се подготвим – just do it 🙂
=============
За автора
Мая Цанева е журналист, специалист „Връзки с обществеността“ на свободна практика и експерт по европейски проекти. Щастлив родител на малкия Митко. Магистър по европейски науки от НБУ и докторант към Софийски университет. Има над 10-годишен журналистически опит в пресата и електронните медии. Специализира в областта на предприемачеството. Пише за в.“Труд“, „Жената днес“, „Дневникът на мама“ и др. издания. Свържете се с Мая и/или научете повече за професионалния й опит.
Ако искате да споделите своята история на родител фрийлансър и какви предизвикателства срещате, пишете ми. Очаквайте и практична информация за вашите социални задължения и права като родители, които работят на свободна практика.
Браво, страхотни, вдъхновяващи млади дами! Успехи и само напред. Чета с интерес 🙂
Родителството винаги и сложно откъм самоорганизация и логистка, но детската градина драстично намалява тази трудност, защото е полезна за всеки работещ родител, вкл и на свободна практика ( друг е въпросът дали е полезна за детето). И тъй като аз вярвам, че не е полезна за детето, може да заповядате в нашето семейство – двама родители на свободна практика и детено ни НЕ ходи на градина, а си го гледаме сами ( без баби). Ето това е вече предизвикателство, защото с градина и баби и баба знае;)
@Здравейте, Десислава. Геройски звучи отглеждането на дете от двама работещи родители без детска градина и баби. Ще предам на Мая Цанева, която подготвя материалите.
Хубав ден и успех!
@ Много благодаря, Бети. 🙂
Здравейте Десислава! Ще Ви пиша в най-скоро време. Ако има бащи, които искат да споделят специфична гледна точка, ще се радват да се свържат с мен. Аз лично се сещам за един баща фрийлансър, който беше превърнал офиса си в склад за играчките на децата от квартала, активно ги забавляваше, както и бе осигурил вода за тях.
Поздрави,
Мая
На моят мъж също често се случва да поправя някой компютър с дъщеричка в скута. Тя има двойна полза – научава разни неща за компютрите, и още по- ценно: време с тати, което иначе щеше да загуби, ако той работеше в някой офис на редовна работа или пък ако имаше нагласата да помоли детето да не му пречи, докато работи. Но това, вярвам, касае бащинските нагласи към участието им в отглеждането на детето по принцип, а не толкова фрийлансърството. С готовност ще ви разкажа практиката на нашето семейство. Благодаря ви за интереса, дами.