Създаването на съдържание за уеб не е силната ти страна и от това губиш клиенти. Струва ти се, че никога няма да се научиш да пишеш полезни и забавни текстове. И понеже щом те няма в интернет, значи те няма никъде, ще търпиш все повече загуби, хората няма да разберат колко качествен продукт предлагаш и конкуренцията ще ти отмъкне всички клиенти. Не задълбвай в подобни мисли. Научи се да ползваш една ефективна формула за писане на статии, рекламни текстове (не само за уеб) и привличащи вниманието статуси в социалните мрежи.
Каква е формулата за писането на добър рекламен текст
Проблем – започни с идентифицирането на проблема. Ако познаваш добре своята таргет група, ти знаеш какво я тормози и по какви причини би дошла при теб. Знаеш какъв проблем можеш да й решиш. Затова ще ти е лесно да го определиш и формулираш.
Например: “Създаването на съдържание за уеб не е силната ти страна и от това губиш клиенти.”
Уголемяване на проблема – задълбочи проблема, опиши им до какви страшни последствия може да доведе ненавременното му решаване, грубо казано – уплаши ги и ги накарай да се тревожат.
Например: “Струва ти се, че никога няма да се научиш да пишеш полезни и забавни текстове. И понеже щом те няма в интернет, значи те няма никъде ще търпиш все повече загуби, хората няма да разберат колко качествен продукт предлагаш и конкуренцията ще ти отмъкне всички клиенти.”
Решение на проблема – след като си стреснал потребителя достатъчно, дай му решението на проблема. Той ще е успокоен, облекчен, благодарен и ще го вземе.
Например: “Научи се да ползваш една ефективна формула за писане на статии, рекламни текстове (не само за уеб) и привличащи вниманието статуси в социалните мрежи.”
Къде е уловката, т. е. какво можеш да объркаш, докато прилагаш формулата
1. Ако не формулираш точно проблема, няма да успееш да привлечеш вниманието на потребителите.
2. Ако се увлечеш, вместо да ги уплашиш, можеш да ги разсмееш с нарисуваните от теб апокалиптични картини. (И това е подход, но е ефективен за твърде малко ситуации и прилагането му определено изисква доста майсторство.) Затова се придържай към разумните доводи и разкажи на клиентите какво ще стане, ако не ползват твоя продукт, за да си решат проблема, а не какво ще се случи, когато метеорит удари земята преди да са си купили именно твоя продукт.
3. Чувствително ще намалиш ефективността на текста си, ако не дадеш конкретно решение на проблема и не използваш правилните глаголи, за да подтикнеш потребителите към желаното от теб действие.
4. Няма да постигнеш никакъв резултат, ако не съобразиш дължината и бъбривостта на текста си с мястото, на което ще го публикуваш. Формулата действа наистина успешно и при много кратки рекламни текстове и при цели статии. Просто колкото по-кратък е текста, толкова по-трудно се намират правилните думи.
Ще загуби ли формулата от ефективността си, ако не я използвам цялата
Не мисля. Аз лично често пропускам уголемяването на проблема. Разбира се, зависи от това какво продаваш и какви са особеностите на аудиторията, но според мен има много случаи, в които можеш просто да назовеш проблема и да предложиш решението му.
Когато ползваш тази формула за писане на статии и текстове за уеб също можеш да пропуснеш средната част на формулата. Ако идентифицираш и формулираш проблема на клиента си така, както той го формулира и търси отговора му в търсачките, той ще те намира по-лесно и освен това ще иска по-бързо да мине към решението, предлагано от теб.
Пожелавам ти успех, търпение и упоритост. Може би няма да ти се получи от първия път. Не се отчайвай, колкото повече пишеш, толкова по-лесно и хубаво ще става.
Преговори си предишните копирайтърски съвети и действай.