Често са ми задавали този въпрос. Отговарях му веднъж и в някоя от Facebook групите за фрийлансъри. Затова реших да направя кратко ръководство по темата.
Следвай стъпките, описани по-долу, за провериш, и да се увериш, че си избрал професионален копирайтър, можеш да му се довериш и текстовете, които ти подава ще ти свършат работа.
1. Поискай да разгледаш портфолио
Професионалният копирайтър има портфолио. То би трябвало да включва:
- реализирани проекти;
- имена на клиенти с които е работил (не всички клиенти разрешават проектите им да се ползват за портфолио);
- сфери, в които има опит – както сфери на копирайтинга, така и теми и бизнеси;
- отзиви от предишни клиенти.
Ако копирайтърът е начинаещ, но гори в работата си, обикновено си е направил портфолио с примерни текстове (не е задължително да са реализирани проекти).
Ако няма портфолио, поискай да направи пробна задача.
Как да прецениш стават ли текстовете в портфолиото и добре ли е изпълнена пробната задача? Продължи да четеш, надолу съм направила списък-отговор и на този въпрос.
2. Пази се от специалисти по всичко
Ако копирайтърът ти каже, че може да пише всякакви текстове на всякакви теми, това обикновено е знак, че пред теб стои отчаян човек, който има нужда от поръчка на всяка цена. Или че дори не си дава сметка колко не може.
Копирайтърите обикновено са профилирани и пишат определен вид текстове и/или са задълбали в няколко конкретни области. Прегледай статията „Какво е копирайтър“, в нея давам по-подробна информация по тази тема.
Вероятно има колеги, които могат да пишат всякакви текстове на всякакви теми. Аз все пак бих подходила с повишено внимание към подобна категоричност.
3. Обърни внимание какви въпроси ти задава копирайтърът от момента, в който си поискал оферта
Още преди да ти е дал цена, професионалният копирайтър иска да знае:
- каква е темата – за да прецени може ли да се справи или е по-добре да те прати при колега;
- какви текстове ти трябват – за сайт, блог, лендинг страница, продуктови описания, имейл маркетинг, etc.;
- къде ще се публикуват – в твой сайт, в онлайн списание, в твоя или чужд блог; във Facebook или в LinkedIn;
- кой ще ги чете – като начало можеш само да маркираш целевите групи; на по-късен етап ще се върнете отново към тях;
- каква им е целта, с каква дължина са, имаш ли специални изисквания.
Ако не си дал предварително тази информация на копирайтъра, и той не ти зададе въпроси по изброените по-горе точки, това не е твоят човек.
Не се подлъгвай по думите на някой, който изтъква най-вече, че може да пише без грешки и подчертава, че е писал есета и стихове в училище. Това е нормално грамотен човек, не копирайтър.
4. Провери ще ти помогне ли да направиш задание/бриф
На предишния етап не си успял да прецениш дали имаш срещу себе си ловък аматьор или начинаещ професионалист. Получил си въпроси, уточни ли сте условията на работа. Сега е следващият момент за проверка.
За да може копирайтърът да си свърши работата, му трябва задание, бриф – както искаш го наречи. Често клиентът не може или не иска да си го напише. Ако копирайтърът види, че не може да го получи, запретва ръкави и с помощта на въпросници и разговори, успява да узнае това, което му е нужно и да си го направи сам.
Писането е последната част от работния процес на копирайтъра.
Търси професионалист, който ще ти направи въпросник и ще те разпитва, докато ти прималее; ще иска да узнае повече за бизнеса, клиентите и конкуренцията ти преди да започне да пише; ще проучва материята задълбочено.
5. Разбери по какви критерии да преценяваш копирайтърските текстове
Копирайтърът ти е изпратил поисканото портфолио, направил е пробна задача или вече ти подава първите текстове. Прочети ги внимателно и проверявай следните неща:
- оформление на текста – има ли ясно разграничени от останалия текст заглавие и подзаглавия; добре оформени абзаци с въздух между тях; булети; има ли визуални кукички, направени с умерено използване на болд и италик; достатъчно контрастни ли са буквите на фона; лесен ли е за четене шрифтът или са използвани 5 цвята и 6 шрифта на 1 страница; текстът трябва да е лесен за сканиране с един поглед;
- структура – най-важното трябва да е казано в началото; булетите се подреждат по същия начин – от най-важното към най-маловажното; в зависимост от вида текст трябва да има призив за действие и маркиран бутон; при лендинг страници например правилото е – 1 бутон, с призив за действие към него, на 1 екран текст;
- съдържание – всеки текст за уеб се пише през ползите за клиента; материалът, който ти представя копирайтърът полезен ли е за твоите клиенти, решава ли им конкретен проблем, говори ли на техния език; ключовите думи стоят ли като кръпка или са органично вплетени в текста; възможно ли е след като прелетиш над заглавието, подзаглавията и булетите, без да четеш задълбочено, да кажеш съдържа ли необходимата на клиентите ти информация за даден проблем;
- езикови похвати и трикове – изречения, дълги по 5 реда всяко, прекалено много прилагателни, бъбривост, паразитни фрази, пасивен език, малко глаголи, липса на директно обръщение към читателя – наличието на всички, или на няколко от тези проблеми, трябва да ти подскаже, че си имаш работа не с професионален копирайтър, а с аматьор; прегледай статията „Трите най-често срещани грешки при писането на текстове за уеб“ – в нея има по-подробни насоки по последните два булета;
- уникалност – освен ако в материала няма множество цитати на закони и документи, той трябва да е с 95 до 100% уникалност; има достатъчно безплатни инструменти, с които да направиш проверка; най-добре е да ползваш няколко от тях, защото всеки си има недостатъци; от платените инструменти, аз ползвам CopyScape: $0,03 за проверка на текст до 200 думи + $0,01 за всеки следващи 100 думи.
Ако текстът има проблем по повече от 1 от тези показатели, откажи се от работа с пишман копирайтъра и намери истински професионалист. Ако не искаш повече да търсиш и предпочиташ засега сам да си пишеш текстовете за сайта, блога, социалните мрежи, запиши се на:
===
Безплатна счетоводна консултация за фрийлансъри и собственици на малък бизнес
- започна първата безплатна, онлайн счетоводна консултация за тази година. Задай въпросите си в коментарите под „Питай счетоводител #49“. Счетоводителят Стефка Василева ще отговори на първите 10 до вторник, 24 януари, 2023 година.