В предишния пост по темата писах защо е нужно да сме честни с клиента и да не взимаме поръчка, ако не сме убедени, че можем да се справим.
Сега искам да разгледам друг случай.
Получаваш запитване от клиент дали можеш да довършиш работата по съдържанието на сайт, който вече е пуснат. Да добавиш един или два текста.
Разглеждаш сайта. Забелязваш някои пропуски. Даваш си сметка, че ако не се поправят, каквото и да напишеш няма да е ефективно. Имаш два варианта:
1. Пишеш това, което клиентът иска от теб, прибираш парите и приключваш случая.
2. Сядаш и описваш всичко, което според теб не е наред. Даваш предложение как може да се поправи и казваш колко ще струва. След това пишеш на клиента много внимателен и подробен мейл. Обясняваш му, че не искаш да го обидиш, но за да бъде сайтът му ефективен, смяташ, че трябва да се направят определени промени. Прилагаш файла с описанието и чакаш.
Вярно е, че клиентът може да се обиди и да загубиш поръчката. Мисля обаче, че ако държиш на професионализма си и през ум няма да ти мине да си затраеш. Рискът да си честен си струва по няколко причини:
Удовлетворение. Можеш да направиш нещо наистина качествено, което да е полезно за клиента ти и за неговите клиенти.
Доверие. Ако клиентът оцени честността ти, ще работите добре заедно, а може да си спечелиш и поръчки за в бъдеще. От него или от негови партньори.
Пари. Ако се договорите и започнеш да правиш промени по цялостното съдържание, цената ще е различна от тази за дописване на два текста.
Все пак се колебаеш, дали да не избереш първия вариант? Помисли си. Щом клиент ти предлага да довършиш вече започната работа, вероятно не е доволен от предишния копирайтър. Може и да не може да обясни къде е проблемът. Не е и нужно. Това е твоя работа. Ако си затраеш и не я свършиш, клиентът пак ще е недоволен и така или иначе ще се разделите.
Затова пак ти повтарям.
Бъди честен. Помага. На другите около теб. Но най-вече на теб.
п.с. Нужно ли е да казвам, че избрах вариант две и нямам никакви съжаления по въпроса? 🙂
п.п.с. Не е важно дали си копирайтър или дизайнер – честността е най-добрата политика. Честно.
Е не…ти направо ми четеш мислите 🙂 Докато ти четях съветите се замислих именно за коректността – дали си струва да работиш “на парче” и да поправяш стари грешки на някого или е добре да си честен към клиента (и най-вече към себе си) предлагайки по-комплексно решение. Определено честността е за предпочитане, особено ако искаш да работиш с човека по-дългосрочно.
Абсолютно. Въпросът е да се пребориш с първоначалната подличка мисъл:”Ако му кажа истината, той може изобщо да не ми даде поръчката.” Но пък… печели, който играе. 🙂