Много кратък наръчник за писане на работни имейли, 4
Колкото повече запитвания имаш, толкова по-добре. Само дето трябва да отделяш време да им отговориш. А не е сигурно колко от тях ще се превърнат в реална поръчка. Затова ти предлагам да си направиш текст-шаблон за нови клиенти.
Какво печелиш от употребата на типово писмо
- Пестиш време, което можеш да вложиш в работа или в почивка.
- Сигурно е, че си уточнил всичко предварително. Когато отговаряш на евентуален нов клиент, често пъти бързаш. Забравяш някои важни или не толкова важни неща, които трябва да се обсъдят предварително. А знаеш, че дори по-дребен пропуск води до размяна на нови имейли или пък до проблеми в работата на по-късен етап.
Когато пишеш текст за типово писмо, имаш време да обмислиш всичко. Структурираш го точно и ясно и не забравяш да информираш бъдещия си клиент за всичко, което касае работния процес, сроковете за изпълнение на поръчката и заплащането.
Няма ли клиентът да разбере, че това е имейл с текст-шаблон, който пращам на всичките си клиенти
Не. Няма откъде. Обръщаш се към клиента си с неговото име. Там, където е необходимо, слагаш точните цифри. Преправяш някоя подробност, ако се налага, и изпращаш персонализиран текст. Е, ако просто дадеш forward на имейл, който си пуснал на предишен клиент и не смениш името, това вече е проблем. Случили ли ти се, съветвам те да си вземеш почивка. Явно спешно се нуждаеш от нея.
Какво трябва да съдържа един текст-шаблон за типов имейл
- Кратко изречение, с което благодариш за запитването. (Не е задължително, но пък на човека му става приятно, докато чете.)
- Изброяваш накратко услугите, които предлагаш. Ако получиш конкретно запитване, триеш излишните абзаци.
- Добавяш срока, за който можеш да изпълниш всяка услуга. Пиши го като брой дни. И не забравяй да добавиш “работни”. (Брой работни дни.)
- Прикачваш базова оферта към имейла. Ако имаш запитване за конкретна услуга, посочи само сумата, която искаш за извършването й.
- С 3 – 4 изречения обясни какъв е процесът на работа. Колкото по-точно и ясно, толкова по-гладко ще бъде сътрудничеството ти с клиента.
- Ако имаш уточняващи въпроси, задай ги.
- Напиши ясно какво искаш от клиента, за да започнеш работа: одобрение на цени и срокове; определен тип информация; капаро, etc.
- Ако знаеш, че клиентите ти винаги имат едни и същи страхове, измисли 1 – 2 изречения, с които да ги успокояваш предварително.
- Не пропускай да завършиш с подканващо и подсещащо изречение. Нека човекът отсреща знае, че може да ти задава въпроси, че си отворен за коментари и обсъждания.
- Направи си имейл подпис. В него сложи конктакти и линк към сайта си.
Разбира се, това са много общи съвети. Ти си фрийлансър – специалист в своя бранш и имаш достатъчно опит. Помисли какви въпроси ти задават най-често твоите потенциални клиенти, както и какво обикновено им отговаряш и действай.
Когато започнете да работите заедно, не пиши на клиентите си типови имейли. Това вече се усеща.
п. с. Стига услугите, които предлагаш да го позволяват, можеш да направиш и една анкета. С нейна помощ ще събираш бързо и ефективно цялата първоначална информация, която ти трябва, за да започнеш работа по даден проект.
Припомни си кои са другите правила за ефективно общуване по имейл:
- Много кратък наръчник за писане на работни имейли, 1 (Подходящ и за клиенти, и за фрийлансъри)
- Много кратък наръчник за писане на работни имейли, 2 (Кога, какво, на кого и как да изпращаш.)
- 3 задължителни елемента в имейлите (Много кратък наръчник за писане на работни имейли, 3)
Хубава седмица от мен. 🙂