Имаш да неясноти, свързани с авторски права, бориш се с некоректни клиенти, опитваш се да си направиш договор, който да ползваш в своята фрийлансърска практика – консултирай се безплатно с адвокат Мирослав Моравски.
Задай въпроса си в коментарите, той ще отговори на първите 5 до понеделник, края на деня (14. 12. 2020).
Важно! Консултацията включва съвети и насоки. Не включва разглеждане на документи и случаи, които изискват голям обем предварителни проучвания.
Питай адвокат и сподели възможността с колеги фрийлансъри!
===
Мирослав Моравски е адвокат и правен съветник в различни юридически области – търговско право, гражданско право и интелектуална собственост. Занимава се както с фирмени и авторскоправни казуси, така и със семейни и имотни консултации.
Завършил право в СУ „Климент Охридски“ през 2008 г., той е работил като юрисконсулт и адвокат към различни търговски дружества, нотариални и адвокатски кантори.
Email: myroslav.moravsky@gmail.com
Mob/Viber/Wattsapp/: +359898598030
LinkedIn: Miroslav Moravsky
Facebook: www.facebook.com/advocateMoravsky
Авторски права
Здравейте. Писател съм и наскоро се върнах в България.
Искам да знам къде и как мога да запазя авторските права на даден текст. Имам текстове (сценарии, механики за тв предавания и един роман), които съм ги регистрирал в Мексико (в испанския им вариант) и искам да им запазя правата тук в България и в Европейския съюз за версии на английски или български.
Можете ли да ми помогнете с изясняване на реда и институциите за авторски права тук в България и в Европейския съюз моля?
Здравейте, Мартин,
Благодаря за авторскоправния въпрос.
Следва да имате предвид, че в европейската система на интелектуална собственост, и конкретно в България, авторските права възникват за автора по силата на закона, и тук не е предвиден специален режим на регистрация на произведения.
Ситуацията е различно уредена в англо-американската система.
Там съществува режим на регистрация на произведения за защита на авторските права. Процедурата се осъществява в Американското авторскоправно ведомство (US Copyright Office), и осигурява защита на произведението територията на всички държави членки на Бернската конвенция, сред които и България.
Други варианти да защитите правата върху произведенията си биха могли да са например чрез регистрация на запазена марка (например заглавие, лого и др.). Но това е защита на по-ограничен кръг елементи от правото и има друг характер. Би могло да се използва при произведения като телевизионни програми, предавания или сценариите им.
Надявам се да съм ви бил полезен.
Ако имате допълнителни въпроси съм насреща.