Кога изгодните предложения не са чак толкова изгодни

Често срещана грешка при фрийлансърите, особено начинаещите, е че откликват на всички предложенията тип „хайде да се видим, да говорим и да измислим нещо да правим заедно и да сме си полезни“.

Друга, макар и на толкова често срещана грешка, е всеядното приемане на изгодни предложения.

Не виждаш къде е проблемът? Ще те подсетя.

В първия случай – „хайде да се видим, да говорим и да измислим нещо да правим заедно и да сме си полезни“

Губиш време и енергия, които би могъл да вложиш в развиване на собствени проекти, търсене на клиенти или просто да си почиваш. Срещите с човек, който те вижда за пръв път, не е сигурен дори с какво се занимаваш, но ти предлага да измислите да правите нещо, което да ви донесе пари, не водят до никакъв смислен резултат. Обикновено разбираш това бързо, ако не на първата, то на втората сбирка за нещо-измисляне. Ако се подлъжеш и хвърлиш повечко работа, време и пари, поне по-бързо ще се научиш да отсяваш предложенията, които получаваш още на ниво телефонен разговор или имейл кореспонденция.

Във втория случай – всеядното приемане на изгодни предложения – нещата не са толкова прости и изкушението да приемеш всяко изгодно предложение е голямо

Какво се разбира под „изгодно предложение“? Такова, което ти осигурява повече пари, спокойствие, дава ти социални придобивки, възможност за изява, повече контакти. Затова е и трудно да откажеш, защото получаваш много блага, а изтерзаната ти фрийлансърска душа жадува да си почине и да се поглези.

Neizgodnoto_izgodno_predlojenie

Защо не ти е изгодно да приемаш всички примамливи предложения, които получаваш? Защото безплатен обяд няма и за да получиш, трябва да дадеш. А подмамен от хубавините, които ти поднасят, най-често не се замисляш какво ще ти искат в замяна.

Изгодното предложение става неизгодно, когато: 

  • ограничава времето, което ползваш, за да работиш по свои проекти;
  • ограничава свободния ти избор по какво и с кого да работиш;
  • изсмуква всичките ти сили и не ти остава време да се грижиш за постоянните си клиенти;
  • не ти е интересно, а го правиш само за пари или други облаги.

Хубаво е преди да се съгласиш да ти дават много пари, постоянни поръчки, служебен телефон/кола/, публични изяви, каквото-друго-те-блазни, да си прецениш какво ще ти коства това и искаш ли го наистина. Мисли в перспектива, представи си как ще се промени професионалният ти живот, личният ти живот и ако нещо те притеснява, не ти харесва, не се колебай да откажеш много изгодното предложение. Не слушай околните, не си мисли, че правиш адска глупост – да отхвърляш нещо, дето „хората всичко дават, за да го получат, а ти?!“

Честно и от личен опит ти казвам, защото и аз съм се пържила на огъня на „как да откажа сега това хубаво нещо, което всички искат, а пък се падна на мен“ – изгодно е единствено това, което те кара да се чувстваш спокоен, уверен и щастлив фрийлансър, и човек.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *