Питай счетоводител #66

Безплатна счетоводна консултация за фрийлансъри от днес до края на месеца!

  • Напиши въпросите си в коментар под този пост.
  • Получи отговор до сряда, 26. 06. 2024, от счетоводителката Стефка Василева, която работи с множество фрийлансъри и собственици на микро- и малък бизнес.

⇒ Включи се в поредното издание на „Питай счетоводител“. Изясни си счетоводните въпроси, за да ти върви гладко работата. 

===

Стефка Василева е счетоводител и собственик на фирма Accounting-S, която предлага цялостно счетоводно обслужване и счетоводни консултации. Нейни клиенти са фирми от малкия и средния бизнес и голям брой фрийлансъри.

Ако търсиш професионалисти, които са наясно с онлайн търговията, осчетоводяването на приходи от фрийланс платформи, данъците при работа с чуждестранни фирми и могат да те посъветват как е най-подходящо да упражняваш дейността си (като самоосигуряващо се лице, като фирма, като каква фирма), потърси ги за консултация и/или регулярна помощ на accounting_sofia[at]abv.bg

9 comments to “Питай счетоводител #66”
  1. Задължително ли е да се подава декларация за авансов данък при получаване на наем? Може ли направо да се декларира в ГДД? Благодаря!

    • Здравейте,
      По закон трябва когато има доход от наем да се подава всяко тримесечие декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ.
      Поздрави,
      Стефка

  2. Здравейте, моят въпрос е следния:
    Какви специфични данъчни облекчения или отчисления могат да бъдат приложени за коминочистачески бизнес?

    • Здравейте,
      Ако желаете да се регистрирате като свободна професия, то нормативно признатите разходи ще бъдат 25%.
      Поздрави,
      Стефка

  3. Здравейте !
    Какви разходи мога да приспадам от данъците като собственик на бизнес за ремонт на покриви?

    • Здравейте,
      Разходи могат да бъдат всички, които са свързани с дейността на бизнеса.
      Поздрави,
      Стефка

  4. Здравейте!
    При извършване на услуги към клиенти по тяхно задание в международни платофрми като Upwork, Fiverr и др., при реализиране на доход от там, нормативно признатите разходи 25% ли са винаги, независимо че може да правим креативна авторска работа.
    А в други платформи да речем, където вече качваме готови неща и клиент, ако реши ги купува са 40% нормативно признатите разходи?

    • Здравейте,
      Процента на нормативно признатите разходи се прилагат при изчисление на дължимите данъци.
      Ако получаваните доходи са от авторски труд, винаги може да ползвате 40%.
      Поздрави,
      Стефка

    • Какво ще кажете за разходите за популяризиране на услугите в тези платформи? Влияе ли това върху общите разходи?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *