Питай счетоводител #43

Започна безплатната консултация със счетоводител, специално за фрийлансъри и читатели на блога. Най-често задаваните въпроси са:

  • какви осигуровки плащам като самоосигуряващо се лице;
  • как се осчетоводяват продажбите от магазин в Etsy;
  • как се оформят документално нещата, когато работя и като фрийлансър, и на трудов договор;
  • как един фрийлансър може да получи майчински.

Ако имаш други казуси, счетоводителят Стефка Василева ще ти помогне. Тя води счетоводството на много фрийлансъри и собственици на малък бизнес и познава отлично проблемите ти.

↓ Задай въпросите си в коментар под този пост и ще получиш отговор до сряда, 27. 07. 2022.

===

Стефка Василева е счетоводител и собственик на фирма Accounting-S, която предлага цялостно счетоводно обслужване и счетоводни консултации. Нейни клиенти са фирми от малкия и средния бизнес и голям брой фрийлансъри.

Ако търсиш професионалисти, които са наясно с онлайн търговията, осчетоводяването на приходи от фрийланс платформи, данъците при работа с чуждестранни фирми и могат да те посъветват как е най-подходящо да упражняваш дейността си (като самоосигуряващо се лице, като фирма, като каква фирма), потърси ги за консултация и/или регулярна помощ на accounting_sofia[at]abv.bg

20 comments to “Питай счетоводител #43”
  1. Добър вечер!
    Интересувам се дали е възможно да завеждам по-голямата част от своите фактури на хартия и от време на време да издавам електронни такива? Тоест да издавам и от двата вида. Съответно необходимо ли е номерата на двата вида фактури да вървят последователно или може електронните да са с отделна серия?

    • Здравейте,
      Можете да издавате фактури и на хартия, и електронни. Единственото важно е да вървят като последователни номера, заради отчетността им.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави

  2. Здравейте! Относно Декларация по чл. 55 за свободните професии искам да попитам:
    1. Когато сме започнали дейност да речем в средата на юни, и до края на месеца нямаме доходи този месец, трябва ли да се подава такава декларация за съответното тримесечие(април,май,юни) при положение, че няма доход. Също и ако доходът за някое тримесечие е по-нисък от платените за трите месеца осигуровки, подава ли се.
    2. Има ли значение за декларацията дали доходът е от поръчка на обикновено физическо лице или има сключен договор с фирма да речем за извършване на определена работа.
    3. Нормативно признатите разходи за илюстратор/дигитален художник доколкото четох би трябвало да бъдат 40% понеже е в сферата на изкуството, но все пак да попитам.

    Благодаря предварително.

    • Здравейте,
      1. Подавате декларация по чл. 55 само за месеците, в които имате получен доход. Също така дохода като размер трябва да бъде по-висок от осигуровителния доход, на базата, на който сте заплатитли осигурителни вноски минус нормативно признатите разходи;
      2. Няма никакво значение за подаването на декларацията;
      3. 40% нормативно признати разходи ползват получателите на авторски възнаграждения. Ако Вашият труд е авторски (както смятам, че е), ползвате 40% нормативно признати разходи.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави

  3. Трябва ли ддс регистрация на фирмата, за да купя онлайн от ес материали, които да вложа в създаване на артикули ръчна изработка?

    • Здравейте,
      По закон преди получавате или издаване на и към първа фактура от/към данъчно далъжено лице от ЕС, трябва да имате регистрация по ЗДДС.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави

  4. Здравейте,
    С приятелка обмисляме основаване на дружество, в което да се включват членове с членски вноски. Нямаме идея обаче как се случват нещата чисто документално. Нужна ли е фирма? Декларират ли се някъде тези членски вноски? Те няма да бъдат доход, а по-скоро ще покриват разходите, които възникват при случването на срещите с членовете на дружеството – наемане на зала, консумация на води, кафе и тн. Нужен ли счетоводител, който да осчетоводява тези пари? Заплаща ли се някакъв данък за нещо към държавата? Ще съм благодарна за някаква насока. Благодаря

    • Здравейте,
      Ако дейността се финансира от членски внос, няма как това да бъде фирма. Фирмите упражняват търговска дейност. Ако ще имате членове, които ще си заплащат членски внос, то трябва да имате някакви вид неправителствена организация. Но трябва добре да опредите самата дейност на тази организация.
      Със сигурност е добре да си направите консултация със запознато лице, защото има дейности, които не биха могли да се тълкуват като дейности, които са подходащи за НПО.
      Нужен Ви е счетоводител за изготвяне на годишен финансов отчет.
      Данък ще дължите, ако имате стопанска икономическа дейност.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  5. Здравейте,

    Получих оферта да сменя работата си, но новия ми работодател няма юридическо лице в България и съответно ще работя като контрактор и ще трябва сам да си плащам данъците. В тази ситуация, искам да се консултирам как ще е по-изгодно за мен, да си плащам данъци и осигуровки като частно лице или да регистрирам фирма.

    Поздрави!

    • Здравейте,
      Да, начините да работите са именно тези – или да се регистрирате като свободна професия, или да упражнявате дейност като управител на фирма.
      Кой от двата варианта ще бъде по-изгоден зависи преди всичко от дохода, който ще получавате и от разходите, които ще правите, за да упражнявате дейността си.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  6. След като старираме онлайн дейност (да кажем като треньор по личностно развитие), кога е най-удачно да регистрираме фирма, тъй като в самото начало все още не е известно тази реализирана идея дали ще е печеливша. Има ли начален праг на получен доход от нова дейност, който като достигнем и е време да регистрираме фирма?

    • Здравейте,
      Самата дейност можете известно време да я отчитате като свободна професия, но в момента, в който да кажем разходите Ви станат по–големи или сумите, които получавате станат по-високи, е добре да помислите на фирма.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  7. Здравейте, кой е най- изгодният вариант(като осигуряване и данъци), ако сме творци. Графичен дизайн и авторски бижута. Свобона професия с ддс регистрация, занаятчия, фирма? Може ли да ми препоръчате? В бъдеще, ако се развие бизнес в etsy. Досега съм била на трудов договор и отделно като физ. лице съм плащала данъци за “творческите услуги”.

    • Здравейте,
      Във всички случаи бих препоръчала да стартитате със свободна професия, защото за Вашата дейност (и спрямо договорите, които ще сключите с клиентите си), при отчитате и плащане на данъците можете да ползвате 40% нормативно признати разходи.
      Като започнете работа с Etsy задължително трябва да имате регистрация по ЗДДС.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  8. Здравейте, работя на трудов договор на пълен работен ден и искам да се занимавам с проекти на свободна практика през останалото време и да продавам през онлайн магазин.
    Мащабите са много малки, трябва ли да се регистрирам като фирма, едноличен търговец или нещо друго и кой вариант е най-изгоден като творец на частична свободна практика? Трябва ли да плащам допълнително осигуровки след като плащам вече тези от трудовия договор? Има ли задължение да издавам документ като касова бележка или фактура за всеки проект/продажба (става въпрос и за български, и за чуждестранни клиенти)? Трябва ли да направя нещо специално, за да запазя авторските права на творенията си? Благодаря много за времето и хубав ден!

    • Здравейте,
      За да можете да упражнявате дейността си, трябва да направите регистрация като свободна професия.
      Осигурителни вноски дължите във всички случаи, освен ако работодателя Ви не Ви осигурява на максималния осигурителен доход (3400 лв.).
      За продажбите, които ще правите, законът ни Ви задължава да издавате отчетен документ, но когато клиентите поискат, трябва да имате готовност да издадете.
      Ако работите с клиенти от ЕС, задължително трябва да имате регистрация по ЗДДС.
      Относно уреждането на авторски права – добре е да направите консултация с юрист, който се занимава с авторски права.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  9. Здравейте!Като се регистрира нова фирма (не по ДДС) какво мога да правя от името на фирмата? Имам ли право на самоосигуровки и само с 1човек (мен) да съществува?

    • Здравейте,
      Когато се регистрира фирма и обявите, че тя има дейност, управителя трябва да заплаща осигурителни вноски, данъци върху печалбата.
      Фирмата може да работи само с едно лице, което осъществява търговската дейност – упарвителя или друго наето лице.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  10. Здравейте. Имам регистрация като лице упражняващо свободва професия, като на това основания плащам данъци и всичко, каквото трябва. Сега, обаче, искам да добавя нова дейност като маркетинг консултант, която е различна от първоначално регистрираната в регистър БУЛСТАТ. Трябва ли да подавам ново заявление?

    • Здравейте,
      Има два варианта – или да не обровявате дейността си в регистър Булстат, или да добавите корекция към дейността си в регистъра. Но дори и да не добавите новата дейност, не е проблем.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

Leave a Reply

Your email address will not be published.