Питай счетоводител #41

→ ЕООД или свободна професия?

→ Какви осигуровки плаща самоосигуряващото се лице?

→ Трябва ли да се регистрирам по ДДС, ако работя с клиенти от чужбина?

Всички счетоводни въпроси, свързани с фрийланс и онлайн търговия и услуги, които те интересуват, имат отговор. Възползвай се от безплатната консултация и питай счетоводител.

Напиши въпроса си в коментарите. Стефка Василева ще отговори на първите 5 до сряда, 25. 05. 2022.

п.с. Сподели с колеги, които имат нужда от безплатна счетоводна консултация.

===

Стефка Василева е счетоводител и собственик на фирма Accounting-S, която предлага цялостно счетоводно обслужване и счетоводни консултации. Нейни клиенти са фирми от малкия и средния бизнес и голям брой фрийлансъри.

Ако търсиш професионалисти, които са наясно с онлайн търговията, осчетоводяването на приходи от фрийланс платформи, данъците при работа с чуждестранни фирми и могат да те посъветват как е най-подходящо да упражняваш дейността си (като самоосигуряващо се лице, като фирма, като каква фирма), потърси ги за консултация и/или регулярна помощ на accounting_sofia[at]abv.bg

10 comments to “Питай счетоводител #41”
  1. Здравейте! В момента съм по майчинство и искам да попитам:
    – възможно ли е да продавам ръчно изработени неща в Etsy след като имам регистрация като свободна професия и регистрация по чл, 97а. .
    – могат ли да ми спрат майчинството
    – трябва ли да внасям осигуровки в този период

    • Здравейте,
      След като изтече първата година на майчинството, можете да упражнявате дейност и да получавате доход до размера на минималния осигурителен доход, намален с нормативно признатите разходи. В такъв случай няма да имате проблем с изплащането на обезщетението за майчинство.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  2. Здравейте!
    От известно време имам магазинче за дигитални продукти в Етци, като отделно от това започнах да правя и ръчно изработени подаръци, които продавам на Българския пазар.
    Много бих искала всичко да ми е легално и бих се радвала ако ми отговорите на няколко въпроса.
    1. Ако се регистрирам като лице упражняващо свободна професия, ще мога ли да осчетоводявам доходите и от Етси и от физическите продажби, или трябва да регистрирам фирма?
    2. Трябва ли да имам регистрация по ДДС?
    Благодаря!

    • Здравейте,
      Ако се регистрирате като специалист на свободна практика можете свободно да продавате Вашите продукти в сайта на Etsy.
      Също така трябва да имате и регистрация по чл. 97а от ЗДДС, заради фактурата за услугите, която ще получавате от Etsy всеки месец.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  3. Здравейте! Ако сме фрийланс артисти и искаме да рекламираме нашата дейност в социалните мрежи с цел достигане до повече хора, доколкото четох трябва да се регистрираме по чл.97а. Практически това означава ли, че трябва да внесем в бюджета 20% от сумата, която сме дали за реклама, и кога точно , в последващия месец ли.
    Ако сме пробвали реклама няколко пъти , месеци преди изобщо да сме започнали дейност на свободна професия ще имаме ли проблем с глоби и тн.

    • Здравейте,
      Да, заради това, че ще получавате услуги от данъчно задължено лице от ЕС, трябва да имате регистрация понее по чл. 97а от ЗДДС. Това означава, че ако получите фактура за услугата, която е със стойност 100 лв., трябва да си самоначислите 20% ДДС, да подадете справка декларация по ЗДДС и да внесете сумата от 20 лв. в държавния бюджет.
      Законът гласи, че преди получаване на първата фактура за услугата, трябва да имате регистрация по ЗДДС.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  4. Здравейте!

    Бих искала да попитам относно подаването на декларация в НАП за свободна професия.

    Напуснах работа и в момента си търся друга, но се регистрирах в различни сайтове за фрийланс, за да си докарвам допълнителни доходи. Доколкото четох, трябва да подам декларация за това по чл. 818 в срок една седмица – дали това е така? Също така какви осигуровки дължа и кога се плащат?
    Не съм много сигурна, че ще ми потръгнат проектите.

    Благодаря за отделеното време!
    Поздрави

    • Здравейте,
      Регистрацията в сайтовете не Ви прави длъжна да се регистрарате като свободна професия. Но в момента, в който започнете да имате проекти, трябва да направите такава регистрация в Регистър Булстат и да подадете в НАП декларация, че се осигурявате и имате дейност.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  5. Здравейте!

    Трябва ли самоосигуряващо се лице да се регистрира по ДДС, ако работи с клиенти от чужбина?
    Има ли някаква специфика при издаване на фактури към чуждестранната фирма извън ЕС?
    Как следва да се уредят взаимоотношенията, в случай, че фирмата от чужбина предложи на същото лице сключване на трудов договор за извършване на работа дистанционно от България?

    Поздрави и благодаря!

    • Здравейте,
      Ако работите с данъчно задължени лица от ЕС, трябва да имате регистрация по ЗДДС. Ако клиентите Ви са от страни, извън ЕС, не трябва да имате регистрация по ЗДДС.
      Ако фирмата предложи работа на физическо лице от България, то лицето трябва да направи регистрация в регистър Булстат, че ще упражнява свободна професия и да подаде декларация в НАП, че упражнява дейност и че се самоосигурява.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

Leave a Reply

Your email address will not be published.