Питай счетоводител #36

Приключи своята фрийлансърска година на чисто. Изясни си всички въпроси, които те тормозят по отношение на данъците, осигуровките, майчинството.

Консултирай се, безплатно, със счетоводител. Напиши въпроса си в коментарите под този пост. Счетоводителят Стефка Василева ще отговори на първите 10 до края на следващата седмица (22. 12. 2021).

===

Стефка Василева е счетоводител и собственик на фирма Accounting-S, която предлага цялостно счетоводно обслужване и счетоводни консултации. Нейни клиенти са фирми от малкия и средния бизнес и голям брой фрийлансъри.

Ако търсиш професионалисти, които са наясно с онлайн търговията, осчетоводяването на приходи от фрийланс платформи, данъците при работа с чуждестранни фирми и могат да те посъветват как е най-подходящо да упражняваш дейността си (като самоосигуряващо се лице, като фирма, като каква фирма), потърси ги за консултация и/или регулярна помощ на accounting_sofia[at]abv.bg

22 comments to “Питай счетоводител #36”
  1. Здравейте,
    Моля за отговор на следните въпроси:
    1. Данъчно облекчение за дете на СОЛ от последното 3-месечие ли се приспада? Ако се получи отрицателно число, разликата по банков път ли се връща от НАП или по друг начин?
    2. За последното 3-месечие СОЛ трябва ли да попълни декларация по чл. 55 или направо попълва ГДД? До коя дата трябва да я подаде, ако иска да ползва отстъпка 5%?
    3. Ако СОЛ попълва ДДС декларация в кое поле трябва да отрази доход от физическо лице в България и ДДС-то от този доход? ДДС-то в този случай в справката за плащанията ли излиза и може ли да се плати online без да се ходи до клон?
    Благодаря предварително!

    • Здравейте,
      1. Данъчно облекчение за дете на СОЛ се подава с подаване на годишна данъчна декларация. Ще Ви възстановят сума, ако през 2021 година сте внасяли данък, а не сте били самоосигуряващо се лице, без да имате заплата;
      2. Ако сте фрийлансър СОЛ за третото тримесечие трябваше да подадете декларация по чл. 55 в срок до 31.10., а за четвъртото тримесечие – подавате годишна данъчна декларация;
      3. Ако сте фрийлансър и имате доход от физическо лице от България, при попълване на ДДС декларация включвате дохода в клетката, в която бихте го посочили, ако е и фирма – клетка 11 и 12 (ДДС-то е в клетка 12).
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  2. Имам ли право като лице на свободна практика, осигуряващо се с булстат докато съм в майчинство да работя на граждански договори по малки проекти? И ако имам магазин в Етси за времето, което съм майчинство трябва ли да е спрян магазина?

    • Здравейте,
      Имате право да работите на граждански договор, като сумата по гражданските договори на месечна база, които получавате не трябва да надвишават минималния осигурителен доход за страната след приспадане на нормативно признатите разходи.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  3. Здравейте!
    Завърнах се от чужбина и мой познат с фирма ми предлага да ме наеме фиктивно за 2-3 месеца и след това съкрати за да съм на борса.
    Това легално ли е или си е просто дупчица в закона и едва ли не масова практика?
    Мога ли аз и дори и той да пострадаме по някакъв начин, понеже тепърва се сблъсквам пак с българските закони след 10 години навън, а не искам да започвам престоя си с проблеми. :))
    Ако е възможно все пак, има ли нещо по специфично, което трябва да знам, като срокове, проценти, суми и т.н?
    Благодаря! 🙂

    • Здравейте,
      Това, за което питате не е легално да се прави, но има хора, които го правят.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  4. Здравейте,
    Как трябва да декларирам доходите от Paypal при условие, че нямам фирма и е по-скоро като допълнителен доход т.е сумите са малки, но минават през банка.

    • Здравейте,
      Получаването на доходите можете да отчетете като подадете декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в срок до 30.04.2022 година. Дължимия данък в този случай ще бъде 15%.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  5. Здравейте:) от една година имам магазин в Етци за ръчно изработени свещи. Преди една седмица се преместих в България и не ми е ясно как най-добре да регистрирам тази дейност. Не е много разработен все още и определено не съм достигнала 10 000 на година. Мога ли да се регистрирам като фрийлансър и да си пращам в чужбина или трябва някакъв вид фирма. Благодаря Ви:)

    • Здравейте,
      За да търгувате в Etsy и да продавате ръчно изработени продукти, трябва или да имате регистрирана фирма или да сте регистрирана като занаятчия. Също така задължително трябва да направите регистрация по ЗДДС (поне по чл. 97а) заради фактурите за комисионните, които ще поучавате от Etsy.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  6. Здравейте!
    Моите въпроси са следните:
    1.Работя на трудов договор и между временно изработвам кукли ръчна изработка, как мога да си плащам данъци към НАП от продажбите на кукли, без да плащам осигуровки?
    2.По повод данъчните облекчения, мога ли да подам ГДД и да ми бъдат приспаднари данъците от трудовото ми възнаграждение и данък печалба от продажбата на кукли. /имам едно дете с ТЕЛК/сумата от която мога да се възползвам е1350лв.през фирмата където работя не мога да се възползвам от цялата сума, защото съм осигуряване на мин. заплата,а с продажбата на кукли, данъка също не е достатъчен. Как мога да се възползвам от цялата сума!
    Благодаря!

    • Здравейте,
      Декларирането на продажбите можете да направите като подадете декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. В същата декларация може да попълните приложение 10 за ползване на данъчни облекчения за деца. По този начин ще Ви бъде възстановена сумата, която е удържана от трудовото правоотношение. Условие е да нямате неплатени задължения към държавата.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  7. Здравейте, аз живея в България и се занимявам с ръчно рисуване върху текстил. Вмомента моята фирма е замразена , нонизпращам чрез фирмата на мои приятели, изкарваме касов бон и плащам данък печалба. Искам да отворя онлайн магазин в Етси , но не знам, дали е задължително дя имам банкова фирмена сметка. Фирмата, която използвам, няма такава. Възможно ли е без сметка, да мога да изпращам поръчки и да сивземам парите . Изобщо, дали щее проблем, че фирмата не е моя ? Благодаря предварително ☺️

    • Здравейте,
      За да регистрирате фирма, трябва да имате набирателна сметка, в която да внесете учредителния фирмен капитал. След това (когато имате вписване на фирмата) тази сметка трябва да стане разплащателна. За да получавате сумите, които заплащат клиентите Ви от Etsy трябва да имате банкова сметка.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  8. Здравейте, искам да сменя счетоводителя ми. Има ли значение в кой месец от годината ще го направя и как става процедурата за прехвърляне на всичката документация на новия счетоводител?

    • Здравейте,
      За смяна на счетоводител няма никакво значение в кой месец от годината го правите. Предаването на работата от един на друг счетоводител става на базата на приемо-предавателен протокол за документацията и информацията.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  9. Привет. Осигурена съм на минимална заплата при трудов договор. В свободното си време се занимавам с крафт. Как да превърна хобито си в бизнес? Мога ли да продавам легално и как, нужни ли са осигуровки отново? А ако продавам и крафт материали, да кажем чрез онлайн магазин? Предполагам най-удачно е регистрация на ЕООД, но трябва ли да е по ДДС? Или ако са саво продажби от крафт изработки само може и осигуряване и фирма? Кое е по-удачно при старт, при условие, че продажбите в началото ще са малки и определено непокриващи разходите ако е нужно осигуряване, счетоводство и т.н.?

    • Здравейте,
      За да упражнявате дейността си, трябва да имате регистрирана фирма. Относно задължението за регистрация по ЗДДС – имате такова при достигане на обрагаем оборот в размер на 50 000 лв. за 12 последователни месеца. Друго задължение имате, ако ползвате услуги на данъчно задължени лица от ЕС.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  10. Здравейте,

    Всеки месец през 2021 фирмата ни се доближава до 50 000 лв общ оборот за последните 12 месеца. Опитваме се всячески да избегнем ДДС регистрация, за да не качваме цените за крайния клиент.
    Въпросът ми е: Ако Декември 2021 натрупаме оборот за последните 12 мсеца = 51 000 лв има ли как счетоводно да се измисли нещо за тези 1000 лв и да избегнем регистрация по ДДС за такава малка сума? Или някоя друга счетоводна хитрина да споделите за избягване на регистрация по ДДС?

    Благодаря предваирелно!

    • Здравейте,
      По закон след като минете облагаем оборот в размер на 50 000 лв., трябва да направите регистрация по ЗДДС поради достагнат облагаем оборот.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  11. Добър ден,
    Искам да започна свой бизнес свързан с изобразително изкуство, продажба на акварели картини, дигитални илюстрации и картички с моите картини/илюстрации, които ще разпечатвам лично със своя машина. За целта разработвам уеб сайт, където ще публикувам своите картини и разпечатки. От свое лично проучване, разбрах че мога да започна като свободна професия, но като такава мога ли да извършвам продажби и това като търговия ли се класифицира, тъй като всичко ще е изработено от мен? За да продавам в платформата Етси разбирам, че трябва да имам фирма, защото като свободна професия не мога да продам извън територията на България. В момента не мога да си позволя да поддържам форма, без да знам какъв оборот мога да печеля. Моля за съвет и помощ, как да започна, защото това е моя дългогодишна мечта, която ми коства много за да я започна. Аз съм с над 15 години стаж в графичния дизайн а и образованието ми е художествено, всяка една фирма пресира и вкарва в рамки таланта ми и това ме смазва, тъй като нямам свобода да творя и показвам уменията си нито да ги развивам. Вярвам в доброто и вярвам, че трябва всеки да гони мечтата, която го кара да се чувства истински жив. Весело посрещане на празниците, бъдете здрави и Ви благодаря най-сърдечно.

    • Здравейте,
      За съжаление няма как да продавате физически продукти в Etsy без да имате регистрация като фирма или да бъдете регистрирана като анаятчия (което във Вашият случай е неприложимо). Също така за да търгувате в Etsy, трябва да имате регистрация по ЗДДС.
      Весели призници и на Вас, и много успехи в начинанието пожелавам!
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

Leave a Reply

Your email address will not be published.