Питай счетоводител #35

Колкото по-наясно си със счетоводните въпроси, толкова по-лека и спокойна е работата ти и взимаш наистина информирани решения с перспектива за развитието на своята свободна практика, микро- или малък бизнес.

Изясни си нещата.

Включи се в безплатната онлайн счетоводна консултация. Напиши въпроса си в коментарите под този пост. Счетоводителят Стефка Василева ще отговори на първите 10 до края на следващата седмица (23. 11. 2021).

===

Стефка Василева е счетоводител и собственик на фирма Accounting-S, която предлага цялостно счетоводно обслужване и счетоводни консултации. Нейни клиенти са фирми от малкия и средния бизнес и голям брой фрийлансъри.

Ако търсиш професионалисти, които са наясно с онлайн търговията, осчетоводяването на приходи от фрийланс платформи, данъците при работа с чуждестранни фирми и могат да те посъветват как е най-подходящо да упражняваш дейността си (като самоосигуряващо се лице, като фирма, като каква фирма), потърси ги за консултация и/или регулярна помощ на accounting_sofia[at]abv.bg

20 comments to “Питай счетоводител #35”
  1. Здравейте,
    Мога ли да работя на граждански договор със чужда фирма от ЕС като само попълвам годишна данъчна декларация?

    • Здравейте,
      Не можете да работите с чуждестранна фирма на граждански договор. Трябва да се регистрирате като свободно практикуващ специалист и да упражнявате дейност по този начин.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  2. Здравейте !
    В случай ,че работя на трудов договор и в момента съм в болничен (дългосрочен) мога ли да упражнявам дейност като СОЛ .Става въпрос за продажба на ръчно изработвни изделия.
    1. Трябва ли да си внасям осигуровки за всеки месец ,в който имам регистрирани продажби .
    2.Тъй като дейноста ми е свързана с продажби и ЕТСИ ще има ли проблем ,ако си подавам декларации по чл.97А?

    • Здравейте,
      Докато получавате обезщетение за временна неработоспособност, не можете да упражнявате трудова дейност.
      Като вече не получавате обезщетение за временна неработоспособност, трябва да си направите регистрация в Регистър Булстат и да подадете декларация в НАП, че упражнявате дейност.
      Дейността по продажите в Etsy задължително е свързана и с регистрация по чл. 97а от ЗДДС заради фактурите за конисионните, които ще получавате. След като вече имате такава регистрация, до 14-то число на месеца, последващ месеца, за който се отнася, трябва да подавате в НАП справка декларация по ЗДДС.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  3. Здравейте!

    Регистрирах се като практикуващ свободна професия в агенцията по вписвания, след което подадох и докъментът за регистрация като такъв и в НАП.

    Интересно, но никъде нямаше опция да избера върху каква сума да се осигурявам. Предполагам има някакви промени от момента на публикуване на статията Ви, тъй като сте написала ” Това е и моментът, в който сами избирате какъв да бъде месечният осигурителен доход, върху който да плащате осигурителни вноски.”. На какъв етап трябва да избера месечният доход, върху който дъла осигурелни вноски?

    Благодаря!

    п.с. Става въпрос за ето тази статия “Как да се регистрирам като свободна професия, какви данъци и осигуровки трябва да плащам и други важни въпроси”.

    • Здравейте,
      Когато подавате декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице в НАП, Вие избирате осигурителните рискове, за които ще се осигурявате, не избирате тогава осигурителния доход, на базата на който ще правите осигурителните вноски. Осигурителния доход се посочва в Декларация образец 1, която трябва да подавате всеки месец до 25-то число на месеца, последващ месеца, за който се отнася.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  4. Здравейте,
    Работя на постоянен трудов договор и смятам да се регистрирам като СОЛ, за да отворя магазин в Етси.
    Въпросите ми са, ако ми се наложи да изляза в майчинство след това, ще мога ли да продължа да упражнявам дейността в Етси или ще ми спрат обезщетението?
    Има ли възможност, ако като СОЛ се осигурявам на минимална работна заплата и внасям осигуровки само за Пенсия (без тези за майчинство) да продължа дейността без да ми се спира майчинството?

    • Здравейте,
      Когато ползвате обезщетение за отглеждане на дете, можете да упражнявате дейност, само ако дохода, който получавате е под минималния осигурителен доход за страната, след приспадане на нормативно признатите разходи.
      Също така търговията в Etsy е свързана и с регистрация по ЗДДС.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  5. Здравейте, имам въпрос относно здравните осигуровки – в кои случаи се плащат и по-конкретно – при доходи от наем дължат ли се здравни осигуровки върху тези доходи (при условие, че се плащат здравни осигуровки по трудовия договор на лицето)? Благодаря!

    • Здравейте,
      Ако получавате доход от наем, не дължите здравно- осигурителни вноски. Дължите само данък за дохода, който получавате.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  6. Здравейте! Помагали сте ми вече, благодаря! Въпросът ми е: Докога, коя дата, да пусна Д1 за м. декември, и кога Декларацията за авансово плащане за последното тримесечие?

    • Здравейте,
      Декларация образец 1 за месец декември трябва да подадете в срок до 25.01.2022 година.
      Авансов данък за четвъртото тримесечие не се дължи. Трябва да подадете годишна данъчна декларация в срок до 30.04.2022 година.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  7. Здравейте,
    Имам намерение да открия акаунт в ETSY и други онлайн галерии. Почти всички изискват регистрационен номер БУЛСТАТ и по ДДС. Въпросът ми е следния: Какво се отчита ако няма продажби, в какъв период от време се правят отчетите. Когато няма продажби прави ли се отчет някъде? Мисля да регистрирам ЕООД. За мен е по-логично да започна като свободна практика, но има изискване за регистрация по ДДС. Как да започна дейността си като свободна практика или ЕООД?

    • Здравейте,
      Независимо дали ще направите регистрация като свободна професия, или ще работите през ЕООД, задължително трябва да се регистрирате по ЗДДС при търговия в Etsy заради фактурите за конисионните, които ще получавате.
      Също така трябва да прецените дали ще е по-удачно да се регистрирате по чл. 97а от ЗДДС или по чл. 100 от ЗДДС и да направите регистрация по режим OSS.
      Ако имате период, в който нямате продажби, не отчитате нищо. Но и в такъв случай, трябва да подавате ДДС декларации, ако вече имате регистрация по ЗДДС.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  8. Здравейте, интересува ме отговор на следния казус дъщеря ми следва и работи в чужбина ( Австрия) по трудов договор на 10ч. седмично, за което работодателят не е осигурява. Тя си внася там всички видове осигуровки върху минимален доход. От няколко месеца е партньор в Орифлейм България.
    Искам да попитам дължи ли осигуровки в България и как би следвало да става облагането ѝ на доходите – подаване на данъчна декларация и т.н.?
    Благодаря!

    • Здравейте,
      Ако получава доход от Орифлейм България, трябва да подаде годишна данъчна декларация. Тя се подава в срок до 30.04. на следващата година.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  9. Здравейте! Работя на трудов договор, но искам да имам магазин в Etsy. Какво е необходимо да направя, особено, ако имам само 1-2 продажби за половин година, например. Трябва ли ми фирма или има и друг начин.

    • Здравейте,
      За да продавате в Etsy, трябва да имате или фирма, или да бъдете свободна професия или занаятчия.
      Също така трябва да имате регистрация по ЗДДС заради фактурите, които ще получавате от Etsy за комисионни.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  10. Здравейте! В момента работя на трудов договор, като имам регистрация като свободна професия. Желая освен работата ми на трудов договор да си пусна и практиката, която в момента е временно прекъсната. Какво е необходимо да се направи и какви документи се подават към НАП. Какви осигуровки трябва да се плащат само за изработеното ли?

    • Здравейте,
      За да активирате дейността на свободната професия, трябва да подадете в НАП декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице. От датата, на която впишете, че се осигурявате, Вие ще дължите осигурителни вноски.
      Относно размера на осигурителните вноски, които ще дължите – да, те ще бъдат на базата на получения доход, след като го намалите с нормативно признатите разходи.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

Leave a Reply to Рафие Cancel reply

Your email address will not be published.