Елементите, които е добре да съдържа текстът за начална страница са четири:
- Заглавие, което възможно най-бързо ориентира потребителя къде е попаднал – в сайт за запознанства, онлайн магазин за дрехи/домашни потреби/игри/книги/тетрадки/etc., личен сайт, сайт на фирма.
- Кратко, стегнато обяснение какви продукти/услуги се предлагат и каква полза ще има потребителят от тях. Покажи на твоите потенциални клиенти, че познаваш нуждите им. Наблегни наистина на това как предлаганите от теб продукти/услуги ще решат конкретен техен проблем. (Припомни си как да определиш какво клиентът ти смята за ползи.)
- Насочи потребителите към това, което търсят – дай кратко описание какво могат да намерят в отделните секции. Споменатите имена на секции направи активни линкове, някой може да иска веднага да ги посети, улесни го.
- Пожелай нещо хубаво на посетителите на сайта. Можеш да комбинираш пожеланието с call-to-action изречение.
Ето още няколко съвета, които ще са ти полза:
- Използвай ключови думи, но не прекалявай. Пиши текста за хора, не за машини. Така ще го харесат и едните и другите.
- Не хвали прекомерно нито фирмата/себе си, нито продуктите/услугите си. Наблегни на малък брой работещи прилагателни (припомни си кои бяха те).
- Ако имаш много изгодно предложение за своите потребители, сподели го с тях. Постарай се да го формулираш кратко, ясно, не забравяй да използваш глаголи и призив към действие и дай линк към страница с повече подробности.
- Пиши текста за начална страница, както и за секция „за нас“, последен. (Това, разбира се, не е задължително, но поне за мен е по-лесно да работя по този начин. Ако започна с тях, то накрая все пак се връщам и ги преработвам.)
Преди да започнеш да пишеш текстовете за сайта си или за сайта на някой твой клиент, отдели достатъчно време за подготовка. Виж какво включва тя.
Приятна работа и успех.
Много хубава и полезна статия. Даде ми насоки, които ще са ми от полза при създаването на новия ми блог. Благодаря! 🙂