Питай счетоводител #38

Включи се в безплатната счетоводна консултация със Стефка Василева. Задай въпросите, които те мъчат в коментарите. Тя ще отговори на първите 10 човека до четвъртък, 24 февруари 2022.

===

Стефка Василева е счетоводител и собственик на фирма Accounting-S, която предлага цялостно счетоводно обслужване и счетоводни консултации. Нейни клиенти са фирми от малкия и средния бизнес и голям брой фрийлансъри.

Ако търсиш професионалисти, които са наясно с онлайн търговията, осчетоводяването на приходи от фрийланс платформи, данъците при работа с чуждестранни фирми и могат да те посъветват как е най-подходящо да упражняваш дейността си (като самоосигуряващо се лице, като фирма, като каква фирма), потърси ги за консултация и/или регулярна помощ на accounting_sofia[at]abv.bg

22 comments to “Питай счетоводител #38”
  1. Здравейте, имам запитване относно бъдещо майчинство. От 04.2019 до 05.2021 бях в отпуск по майчинство. След това бях съкратена, поради закриване на дейност на фирмата. От тогава до 27.02.22 ми се изплаща обезщетение за безработица от бюрото по труда. На 28.02 ще бъда назначена на работа в нова фирма. При наличие на бременност сега на база кои доход ще ми бъде изчислен размерва на майчинството? Мога ли веднага след назначаването ми да изляза в болничен за целият период на бременост ? Благодаря!

    • Здравейте,
      При изчисление размера на обезщетението, които трябва да получите за отглеждане на дете се взема дохода, който се получавала в период 24 месеца назад.
      “Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.”
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  2. Здравейте,на граждански договор съм към застрахователна компания “Граве-България” като консултант и попълвам декларация по чл.50 към НАП.В същото време рисувам и искам да продавам картините си в платформата Етси и онлайн на други места,какво трябва да направя,за да съм коректна към Данъчното,трябва ли да регистрирам фирма или мога да работя като физическо лице и как?Благодаря!

    • Здравейте,
      За да осъществявате дейност в Etsy трябва или да се регистрирате като свободна професия, или да регистрирате дружество, през което да минава дейността. Незавидимо от това кой вариант ще изберете, задължително трябва да имате регистрация по ЗДДС заради фактурите за комисионните, които ще получавате от Etsy.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  3. Здравейте,
    ако планираме да започнем работа като фрийлансър на българския пазар и едновременно с това искаме да започнем магазин в Etsy, как следва да се регистрираме и кой е най- добрия вариант? И изобщо има ли вариант, в който да ръководим двете неща едновременно.

    • Здравейте,
      Да, можете да работите едновременно на българския пазар и в Etsy.
      За да осъществявате дейност в Etsy трябва или да се регистрирате като свободна професия, или да регистрирате дружество, през което да минава дейността. Незавидимо от това кой вариант ще изберете, задължително трябва да имате регистрация по ЗДДС заради фактурите за комисионните, които ще получавате от Etsy.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  4. Здравейте! Работя на трудов договор. Имам възможност да извършвам CAD услуги – конструирам облекло. За в бъдеще бих желела да наема шивачки, които да работят заедно с мен, т е да затворя цикъла конструиране – готово изделие. Не искам да напускам работата си по трудовия договор. Какво трябва да направя, за да съм коректна към Данъчното? И кога е най-подходящия момент, за да направя фирма, от гледна точка финансов оборот, който трябва да имам, за да мога да я обслужвам? Какви разходи месечно ще ми струва фирмата?

    • Здравейте,
      За за упражнявате дейността си и тя да бъде законосъобразна, трябва да регистрирате дружество и да започнете да работите с него. След това вече да наемате служители в дружеството.
      Ако искате да сте коректна към законодателството не трябва да чакате достигането на определен оборот, за да направите фирма.
      Относно месечните разходи за фирмата – задължително трябва да плащате осигуровки (за себе си и за служителите, които ще наемете). Ако фирмата е регистрирана по ЗДДС, трябва да внасяте и данъка в държавния бюджет.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  5. Здравейте,бихте ли ми дали съвет как е най добре да поръчам пратки от Англия под каква форма и препоръки от отсрещният подател.Последната пратка която поръчах като физическо лице на стойност 620 лева беше обложена от нашата митница с мито и такса около 270 лв благодаря

    • Здравейте,
      Най-добре е да поръчвате пратките си от платформи, при които още при направата на поръчката начисляват и са видни всички допълнителни разходи, които трябва да заплатите при доставката.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  6. Здравейте,
    Ако работя на свободна практика от вкъщи, трябва ли да плащам електричество като небитов потребител?

    • Здравейте,
      Ако работите на свободна практика от вкъщи си заплащате тока, както до момента го плащате. Това, че ще работите от вкъщи не би трябвало да се отрази на начина на плащане на тока.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  7. Здравейте,

    В момента работя на трудов договор в Германия, но догодина искам да се завърна в България и да продължа да работя за същата фирма като фрийленсър с опцията да поемам и други ангажименти към платформи като Upwork, Fiverr и евентуално да изработвам ръчноизработени изделия. Кой е най-подходящият вариант от данъчна гледна точка за извършване на тези дейности ( фирма, физическо лице), какви данъци и в какъв размер приблизително трябва да взема предвид при договаряне на фрийленсърския договор с немската компания?

    • Здравейте,
      Дали ще работите като фрийлансър или ще регистрирате дружество и ще упражнявате дейността през него, задължително за да работите в тези платформи трябва да имате регистрация по ЗДДС заради фактурите за комисионните, които ще получавате от самите платформи.
      Относно въпросът кой от двата начина е по-изгоден, отговорът зависи от много детайли като например какъв е дохода, който ще получавате, какъв е процента на разходите, които ще правите, за да упражнявате дейността си, ще ползвате ли подизпълнител, който да помага с работата Ви и т.н.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  8. ЕООД регистрирано с предмет на деъност изработка и продажба на ръчноизработени изделия-албуми, рецептурници, севенири… за покупка на машини и материали от сайт от ЕС, трябва ли да се регистрира по ДДС?

    • Здравейте,
      Когато има търговска дейност с данъчно задължено лице от ЕС, трябва да има регистрация по ЗДДС и на дружеството от България. В общия случай.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  9. Здравейте. При продаване на дигитални продукти в Etsy как стоят нещата с формуляр 1099-K за България. Къде трябва да го представя или има ли български еквивалент ако този формуляр не важи за България?

  10. Здравейте,
    Ако българско дружество осъществява дейност в платформата Etsy, не прилага формуляр 1099 K.
    В България след приключване на годината се попълва годишен финансов отчет и годишна данъчна декларация.
    Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
    Поздрави!

  11. Здравейте,

    Не работя като freelancer, но публикувам свой отворен код online, както и правя видеа. Ако някой намери кода или видеата ми за полезни и иска да ме tip-не, как трябва да декларирам дохода? Трябва ли да се регистрирам като практикуващ свободна професия, макар, че не съм фрийлансър в пълния смисъл на думата?

    Поздрави

    • Здравейте,
      Дадох отговор на въпросът Ви под другия пост.
      Поздрави!

  12. Здравейте,
    Регистрирана съм в Регистър Булстат като лице, упражняващо свободна професия. През 2021 съм продала лична вещ на стойност 30 лв. с наложен платеж през Еконт.
    Сега при попълването на данъчната декларация ми излиза съобщение, че за мен има информация за получени наложени платежи от куриерските фирми.
    Трябва ли да си изваждам справка от куриерските фирми за получените наложени платежи и съответно да ги обявявам?

    Предварително благодаря за отделеното време.

    • Здравейте,
      Дадох отговор на въпросът Ви под другия пост.
      Поздрави!

Leave a Reply

Your email address will not be published.