Подготви сайта си за коледните поръчки. Дори тази година да са по-малко, важно е да е бърз и функционален, с всякакви екстри, които карат клиентите да се чувстват обгрижени. И без това обслужването им ще е предимно и основно виртуално.
Консултирай се с Марио Пешев какво и как да направиш. Задай въпроса си в коментарите. Той ще отговори на първите 7 до събота вечер.
Успех!
========
Марио Пешев е собственик на DevriX, една от водещите топ 20 агенции за комплексни WordPress решения в световен мащаб.
Той започва да се занимава с програмиране още в ученическите години и изгражда първия си статичен сайт през пролетта на 1999. Година по-късно продължава със софтуерни апликации за учебни проекти по физика и химия. От 2006-та година започва да води технически обучения в софтуерни фирми и университети в страната.
Марио (разгледай и личния му LinkedIn профил) е ръководил разработката на проекти за множество индустрии, включително автомобилостроене и банкиране. Води активно блога mariopeshev.com за бизнес развитие, маркетинг и технологии, както и странични проекти като No-BS Engineering подкаста за кариерно развитие на софтуерни инженери, съвместно с един от най-отличителните PHP инфлуенсъри Кал Еванс.
Здравей, Марио,
Аз още нямам сайт, но обмислям скоро да имам. След много четене още не съм сигурна може ли човек сам да си направи работещ сайт или задължително му трябва човек/агенция с опит? И ако може сам (имам някакви базови познания) коя е най-добрата платформа за това? Благодаря!
Привет, Ивелина,
От гледна точка на платформа, в момента WordPress представлява 39% от Интернет, така че е доста разумно решение 🙂
Спрямо създаването на сайт, това винаги е конфликтен въпрос, защото зависи от гледната точка. Ако е любителски сайт – за хоби, личен блог, нещо, което не се очаква да генерира приходи – изграждането самостоятелно или с “помощ от приятел” е окей, особено с нормален хостинг, който предоставя някаква базова сигурност + бекъпи в случай на хакване.
За реален сайт на бизнес, нещата са “зависи”. Самото инсталиране на сайта и намиране на симпатична тема не са трудни. При повече визуални умения, може да се докара и да изглежда прилично.
Но за реално генериране на бизнес, там вече са необходими доста повече познания – и технически (хостинг, сигурност, бързодействие, стабилност, адекватна поддръжка), така и маркетинг (SEO, лендинг страници), както и интеграционни при нужда от допълнителен анализ за следене на трафик, реакции на потребителите из сайта, анкети, софтуер за маркетинг автоматизация и още много други.
Накратко – за любителски сайт или сайт “визитка”, който не се очаква да води повече бизнес от това да седи в подписа на мейла, може да се мине и евтино без старание. За реално решение, което трябва да работи оптимално и да следва логичния път на маркетинг развитие посредством различни канали (включително органично търсене и социални мрежи), професионалното решение е причината да съществуват всички тези агенции.
Много благодаря за отговора!