Няколко съвета за по-ефективна работа с фрийлансъри
Вярно, най-силните мотивации на фрийлансъра са, че работи за себе си и че ако е добър в това, което прави, клиентът ще се върне при него или ще го препоръча на свои колеги, партньори, приятели. Но и фрийлансърът е човек, и той има нужда от допълнителна мотивация, за да даде най-доброто от себе си, докато работи именно над твоя проект. Въпросът е как да го мотивираш. Препоръчвам ти да помислиш сериозно преди да пристъпиш към действие, защото някои мотивации имат по-скоро обратен ефект.
Как да НЕ мотивираш фрийлансър да ти свърши работа
1. “Знам, че не можеш да направиш това.” Очаква се след тази реплика честолюбивият фрийлансър да скочи и да извърши чудеса от храброст по задачата, която си му възложил. Само че този тип мотивация върши работа най-много до ранна тийнейджърска възраст. Аз лично бих се притеснила да поверя каквато и да било задача на човек, който все още се хваща на тази въдица. По-нормално е колегата да ти препоръча друг колега след като смяташ, че не може да се справи, и да не си губи времето с теб.
2. “Твоята креативност няма граници. Хайде да сритаме малко задници и да покажем на света, че не се страхуваме да мислим out of the box.” Честно, не сме актьори в американски филм за бейзбол или пък в американски сериал за рекламни агенции. Няма фрийлансър, който да се върже на тая въдица. Особено, когато му обясняваш колко е велик, докато му пробутваш задача с краен срок вчера и дори не мислиш да си платиш двойно, както е нормално за всяка експресна поръчка.
“Освен това кои “ние”? Ако се опитваше да мислиш въобще, нямаше да ме подценяваш с подобни снизходителни потупвания по гърба. Само ме дразниш и ме обиждаш.” – това приблизително минава през главата на един фрийлансър, докато чете/слуша как го възхваляваш с очевадно користни цели.
Как да мотивираш фрийлансър да ти свърши работа
1. Покажи, че знаеш какво искаш. Ако пък не знаеш, кажи си. И в двата случая най-важното е да се усеща, че за теб е важно всичко да бъде свършено колкото се може по-добре.
Помни, че демонстрираш ли пренебрежение или незаинтересованост към задачата, която възлагаш, вероятно изпълнителят й ще има същото отношение и резултатът ще е отчайващ.
2. Гласувай му доверие. Обръщай се към него като към професионалист, който може да реши наболели твои проблеми, а не като към евтина работна ръка. Не му давай нареждания как да си върши работата. Обсъждай с него, задавай въпроси и подчертай, че искаш да ти предложи това, което ще е най-добре за теб и твоите цели.
3. Ако направеното ти харесва, кажи си, не се стискай. Искрената ти оценка, на всеки етап от поръчката, действа по-мотивиращо на фрийлансъра от всичко друго.
За неща като “плащай си навреме” и “не обиждай”, “не бъркай фрийлансъра с магьосник и му давай достатъчно време за работа” няма да пиша. Надявам се, че щом четеш този пост имаш желание за нормални към отлични работни отношения и гореизброените фактори са основата, на която започваш да ги градиш.
Пожелавам приятна и успешна седмица на теб и на фрийлансърите, с които работиш.
п. с. Ти, който четеш това, не си клиент, а колега фрийлансър? Сподели в коментарите какво, в отношенията с клиенти, те мотивира теб. Твоето мнение със сигурност ще е от полза. Мерси.