Наръчник на клиента или как да работим с фрийлансър, 2 част
Търсиш фрийлансър за писане на статии. Разглеждаш портфолиа, четеш примерни текстове и си харесваш някого. Пращаш му запитване за цени и срокове и го молиш да ти напише една примерна статия. Дотук всичко е чудесно.
Проблемът е, че не даваш достатъчно указания за написването на самата статия. В идеалния случай даваш заглавие и обем, който ти трябва. В най-лошия просто казваш, че искаш текст, свързан със социалните мрежи, енергийната ефективност или каквато-там-ти-е-сферата-на-дейност. И с това приключваш.
Понякога не споменаваш дори името на фирмата си. Фрийлансърът не знае нищо за услугите и продуктите, които предлагаш. Няма представа от стила на комуникация, който искаш да наложиш.
Затова просто сяда и пише статия. За предимствата и недостатъците на соларните панели, за полезните свойства на жълтия кантарион, за “Как да разбереш дали ти изневерява”.
Изпраща ти я и ти не я харесваш. Дори не се сещаш да му пишеш по повода. Просто започваш да търсиш нов, по-добър фрийлансър копирайтър. Този, не че е лош, просто не си представяш така стила на писане и подхода към темата.
Защо е по-добре, когато искаш да ти свършат работа, да дадеш повече информация?
- Копирайтърът професионалист може да напише един текст в няколко различни стила. Просто няма как да налучка твоя, ако никога досега не е работил с теб и не е наясно какво искаш.
- Ако ти самият не знаеш какво точно търсиш, дай му максимално изчерпателна информация за фирмата, дейността и рекламните си активности. И го остави да ти предложи това, което смята, че ще работи най-добре.
Голямото налучкване губи времето на всички. А ти не си доволен и се оплакваш, че не можеш да намериш свестен копирайтър, за да ти свърши работа. Бъди добър към себе си. Спести си търсенето. Просто обясни какво наистина искаш.
Благодаря.
Супер, чудесна статия, както обикновено! 🙂
Колкото повече инфо – толкова по-добре е принцип, валиден не само за писането на съдържание… Ненавиждам, когато клиенти усукват и говорят с недомлъвки, защото видиш ли ще им открадна аз продукта и идеята, ако ми кажат повече, преди да съм приела проекта. Но в крайна сметка – как да приема проекта като не знам в каква ниша е, с каква цел е, и т.н.? Говорете си, хора, така има най-малко място за грешки 🙂
Like & share във FB. Благодаря, че написа и сподели тази статия!
Мерси, Диана. Права си, за всички дейности е валидно това – колкото повече знаеш, толкова по-добре ще си свършиш работата. 🙂