Имай предвид, че част от местата, за които разказвам са подходящи за работа и почивка и през студените месеци
През последните 3-4 месеца не работих за клиенти, но започнах да правя проучванията за следващата си книга. Затова и с чисто сърце мога да ти разкажа за моите скитания по(край) четирите морета и да споделя с теб повече инфо за настаняване, Интернет, места за работа и почивка в природните паркове на Германия – крайморски и планински; италианските курорти по крайбрежието на Адриатическо море в посока Римини – Бари; и остров Крит.
Прочети, помисли и се възползвай се от най-хубавата част на фрийлансърството – гъвкавостта – за да пътуваш сега, когато туристите са се превърнали в трудови хора и всички красиви места са само за теб.
Балтийско море: Росток, националните паркове около него и Щралзунд
Росток е най-големият град в провинция Мекленбург-Предна Померания, Източна Германия. Въпреки това е изключително спокоен, тих (в по-голямата си част) и уютен. Любимите ми места в него са зоологическата градина – най-старата в Европа; градският парк; пристанището и крайбрежната алея особено когато е слънчево. Тогава там е животът, там са хората, музиката, танците, игрите, хапването и бирата. Опитах се да го опиша в един пост, цъкни на see more, за да го прочетеш цялото.
Наблизо е прочутият курорт Варнемюнде и изключително приятните курортни градчета Кюлунгсборн, Граал-Мюриц и Рерик, а също и разкошната Росток Хайде – най-голямата крайбрежна гора в Германия.
През юни и юли по тези места времето е като ранна пролет – прохладно; вали всеки ден, но също така почти всеки ден се показва и слънце и е толкова зелено, че сърцето на човека е заместено от молекула хлорофил. В гората и между малките селца и курорти пътя ти пресичат сърни, зайци, всякакви птици.
Можеш да направиш своя база Росток и когато не работиш, да отскачаш да разглеждаш околните живописни села, плажове и гори. Ако нямаш кола, можеш да ползваш влак – удобно е, чисто е и можеш да пиеш една-две бири на плажа. От Росток има добри връзки към всички красиви местенца наоколо. Ако не ти се пътува с влак, вземи си колело и се наслади на страхотните, зелени велоалеи между населените места. Горските пътеки за пешеходни разходки и преходи с колело са с отлична маркировка.
Настаняване
За настаняване в Росток ти препоръчвам да ползваш Airbnb. Има чудесни оферти на пешеходно разстояние от центъра. Препоръчвам ти да не си в самия център на града, защото въпреки че повечето заведения затварят в 22 – 23 часа, хората се събират по улици и площади, пият бира, говорят си и понякога става доста шумно.
Интернет
Има го навсякъде. Ако решиш да отседнеш все пак в някоя къща в близките до Росток села или курорти, провери изрично как е положението в съответното жилище.
Места за работа
Препоръчвам ти кафенето на градската галерия. То гледа към парка, тихо е, има Интернет, хубави сладкиши и са свикнали с хора, които сядат при тях да си цъкат на лаптопа.
Непременно, ама непременно, ако отидеш в Граал–Мюриц, хапни в Smokehouse. Това е семеен ресторант, чието меню се състои само от местни видове риба – опушена, маринована, приготвена по всякакви начини. Препоръчвам ти рибената чорба, такава със сигурност не си ял.
Какво още е важно да знаеш
⇒ През лятото в Росток и околните селища има десетки фестивали на каквото се сетиш. В самия град винаги при хубаво време ще можеш да чуеш поне 2-3 професионални или любителски банди, които свирят и пеят по улиците, крайбрежната алея, заведенията. Можеш да чуеш джаз, поп, рок и всякакви други стилове.
Чужденците по тези ширини не са много, повечето туристи са си немци. В Росток няма да имаш проблем, но по курортите може да се случи да ти се дразнят, да те гледат странно или нарочно да се правят, че не те разбират, когато казваш елементарни неща на английски. Тези случаи са рядкост наистина, повечето хора са изключително възпитани. Едва ли ще успееш да се заговориш с някого кой знае колко, но ще се чувстваш спокойно.
⇒ През зимата Росток е мрачен, стъмва се много рано и чудният уличен живот изчезва, но пък така ти се отваря повече време за работа. Хубавото е, че ако слънцето се покаже за час-два всички отново са навън, независимо колко градуса е и правят дълги разходки край морето и реката. И ти можеш да си обикаляш горите и плажовете, стига да си добре облечен.
Щралзунд
Градът се намира на около час път с кола от Росток и е чудесна база за разглеждане на остров Рюген, в случай, че островните хотели и квартири са извън бюджета ти. Щралзунд има очарователен стар град, в който се намира най-старата пристанищна кръчма в Европа; хубаво пристанище и Океанариум. Отдели си един ден само за него, заслужава си. Самият град, околностите му и островът са изключително красиви. Нямаш нужда от забавления, ще ти стигне само да съзерцаваш природата около себе си, честно.
! Можеш да направиш обиколка и на всички градчета от Ханзейската лига.
Северно море: национален парк Wattenmeer
Wattenmeer е природна зона, защитена от ЮНЕСКО. Обявена е за природен парк на територията и на трите държави, в които се намира – Германия, Холандия, Дания.
В немската част на парка, по време на прилив, вода покрива солените ливади. При отлив те се показват в цялата си прелест.
В продължение на шест часа подгизналата земя, гъмжаща от червеи, рачета и буболечки, шупти, шепти, съска, шушка, въздиша. Следи по нея оставят десетина различни вида птици, дошли за следобедна закуска, и хора, които наблюдават пира им. Тръстиките се възмущават хорово от тежестта на вятъра, когато той ляга върху тях. На хоризонта се е опнало Северно море и по сиво-синьото му тяло се разминават товарни кораби.
След шест часа водата отново започва да залива земята и бъбривите ѝ обитатели. Всичко утихва. Чува се само мърморенето на тръстиките и проблейването на овце в далечината. Казват, че овчето мляко от стадата, които пасат наоколо, има по-особен, леко солен вкус, вкус на море.
Настаняване
Ние използвахме за база град Варел. Той има миниатюрно пристанище, добър италиански ресторант и няколко площада. Хубавото е, че само на 10-20 минути до час с кола са крайбрежните курорти и голямият град Вилемсхафен, в който се намира и музеят, посветен на немската част от Wattenmeer. Цените за настаняване са много добри в сравнение с останалите места в района, просто защото градчето не е на широк бряг.
Интернет
Имаш навсякъде.
Места за работа
По крайбрежната алея на Вилемсхафен има множество малки и по-големи чайни. В тях можеш да си поръчаш чай, коктейли, сладолед и сладкиши и да поработиш на маса с гледка към морето.
Какво още е важно да знаеш
Ако искаш да се включиш в някоя от екскурзиите из Wattenmeer по време на отлив, оборудвай се с гумени ботуши. Ако само се разхождаш близо до плажа там, където доскоро вълните са близали краката ти, можеш да си джапаш и бос.
На това крайбрежие се намира и един от най-грозните и неугледни градове, в които съм била Бремерсхафен – пристанището на Бремен. Единственото, заради което си заслужава да го посетиш е музеят на климата “Климахауз”. С какво е изключителен можеш да прочетеш от длъжкия ми пост във Фейсбук:
⇒ В Германия бяхме още в планината Харц, в градчето Вернигероде, което е като излязло от приказка на братя Грим. От него тръгват пешеходните маршрути из тази красива планина, в която местните вярвали, че се събират всички вещици, призраци и духове. Препоръчвам го за по-дълъг престой и за база, от която можеш да обикаляш горите и планините, и да работиш спокойно. Имай предвид, че там си е студено и мрачно. Може би е най-добре да планираш посещението си за юли или август.
Адриатическо море: Чезенатико и Бари
По едно време ни омръзна да ни е студено и заслизахме към Италия. Първо отседнахме в тиролската част, в Тренто, която заслужава отделна статия. После заслизахме към морето, като съзнателно избягвахме големите и известни курорти – много хора, много шум, много коли по тесни улици и мръсотия. Чезенатико обаче не се оказа кой знае колко по-различно. Не го препоръчвам за престой. Не мисля, че човек може да си почине или да се концентрира да работи на толкова претъпкано място и застроено място. Заслужава си да се посети само музея на открито с лодки, типични за Адриатическо море.
До Бари положението не се промени особено. Брегът е застроен и тълпи жадни за романтика и море хора се редят по шезлонгите като сардини в консервна кутия. В самия Бари е красиво, но също така изключително мръсно и претъпкано. Затова ти препоръчвам да го посетиш през пролетта, есента или дори зимата. Има чудесни места за разходки, има малки, чаровни кафенета и Интернет. Просто няма хора и най-вероятно няма да можеш да се къпеш в морето. Но ще е само твое за съзерцание.
Средиземно море: Крит
За последните 3 години съм прекарала на Крит около 5-6 месеца и все още не съм го обиколила целия. Намирам го за едно от най-красивите, многолики и вълнуващи места, на които съм била и нямам търпение да се върна отново.
От Бари хванахме ферибот за Патра. На ферибота продават Интернет на прилична цена, можеш да си купиш и да го ползваш. Бавен е, влачи, но го има, можеш да си провериш нещо в Google, да изпратиш мейл.
От Патра отидохме с колата до Пирея и си хванахме ферибота Ираклио. В него пак продаваха Интернет, само че не с ограничение в трафика, а с огрничение колко часа можеш да го ползваш. Купихме си, тествахме го – по-добър беше от предишния.
Настаняване
Ако искаш забавления и класическа плажна ивица – дълга, със златист пясък, шезлонги и таверни – за теб е по-скоро северната част на острова.
Ако търсиш спокойствие, красота и по-диви плажове – за теб е южната и източната част на острова.
Интернет
Винаги, преди да резервираш апартамент, къща или стая, проверявай какво пише за Интернета – има, няма, прекъсва. В източните части на Крит има места без никакво покритие, в които телефонът и компютърът ти се превръщат в доста безполезни вещи. В южната част положението не е чак такова, но бъди готов да си ползваш мобилния Интернет.
Места за работа
Ако си в някой от големите или по-големите градове, като Ханя, Ираклион или Йерапетра, ще се чудиш в кое готино кафе да седнеш по-напред. Интернетът е приличен, но ако имаш среща в Zoom, може на места да се наложи да си ползваш мобилния.
Ако си отседнал в някое село или директно в къщичка до плажа, твоята терса е твоят офис.
Какво още е важно да знаеш
Полетито от София до Крит тази година продължават до края на октомври, а цената на самолетния билет е много, много ниска, защото се водят извън сезона.
Миналата година в края на октомври все още ходехме на плаж и беше жега в следобедните часове. Но има и дни, през цялото лято, в които духа зверски. Тогава е добре да питаш местните кой е най-близкият закътан плаж.
Заслужава си да се разходиш из критските каньони и да опознаеш критските планини.
На Крит хората са изключително мили. Лесно ще намериш с кого да си бъбриш, че даже и приятелства, които да продължат и нататък във времето, можеш да завържеш. Ако имаш нужда от помощ, ще я получиш.
В края на септември можеш да се разхождаш и по най-туристическите места съвсем спокойно и така, сякаш ти принадлежат.
Това е един много кратък обзор на част от местата, на които балансирах работа и почивка това лято. Няма как да съм по-подробна в един пост, особено за Крит. Ако имаш допълнителни въпроси или искаш по-подробни и конкретни препоръки и насоки, пиши ми, ще ти отговоря.