Питай счетоводител #15

Започни годината на чисто откъм счетоводни неразбории. Задай счетоводните въпроси, с които не можеш да се справиш в коментарите под статията. Стефка Василева ще отговори на първите 10 до петък вечер.

Одобрявам всеки коментар ръчно, така че не се тревожи, ако запитването ти не се появи веднага. Всички въпроси се публикуват по реда на изпращането им.

Приятно питане и успешна седмица от мен!

===

Стефка Василева е счетоводител и собственик на фирма Accounting-S, която предлага цялостно счетоводно обслужване и счетоводни консултации. Нейни клиенти са фирми от малкия и средния бизнес и голям брой фрийлансъри.

Ако търсиш професионалисти, които са наясно с онлайн търговията, осчетоводяването на приходи от фрийланс платформи, данъците при работа с чуждестранни фирми и могат да те посъветват как е най-подходящо да упражняваш дейността си (като самоосигуряващо се лице, като фирма, като каква фирма), потърси ги за консултация и/или регулярна помощ на accounting_sofia[at]abv.bg

25 comments to “Питай счетоводител #15”
  1. Здравейте! Бих искала да започна да се занимавам с преводаческа дейност и имам няколко въпроса. Не знам дали съм разбрала правилно, но ако съм регистрирана като свободна професия и работя със страни извън България трябва задължително да се регистрирам по чл. 97а от ЗДДС, а ако работя като ЕООД не е задължително да се регистрирам по ДДС. Ако това важи може би е по добре да регистрирам ЕООД? Ако работя чрез ЕООД и издавам фактури за услуги на страни извън ЕС трябва ли да се регистрирам по ДДС? И последно, ако предоставям услуги на страни различни от България и фактурите са ми на английски как ги пускам съответно и на български?

    • Здравейте,
      Независимо от това дали упражнявате дейността си като специалист на свободна практика, или през дружество, когато работите с клиенти от ЕС възниква задължението за регистрация по чл. 97а от ЗДДС.
      Ако издаваните фактури са към клиенти от трети страни, не възниква задължение за задължителна регистрация по ЗДДС.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  2. Здравейте,
    искам да попитам, тъй като не знам към кого точно трябва да се обърна, във връзка с един казус по който не можем да намерим решение. Става дума за дъщеря ми, която е на 18 години, ученичка в 12 клас, с 95% телк с двигателни увреждания поради рядко заболяване. Тя не може да ходи и се придвижва с инвалидна количка, но няма ментални увреждания и може да използва ръцете си. Тя изработва мартенички и тази година иска да си наеме място ( общинско или в някой мол ) където да пробва да ги продава. Тя не извършва друга дейност и се касае за една седмица работа. Как може да осъществи това свое желание, без да е в нарушение? Благодаря Ви много предварително!

    • Здравейте,
      Редно би било да направи регистрация като специалист на свободна практика. Като за да отчетете приходите, които ще получи, трябва да подадете след изтичане на отчетната година годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  3. Здравейте,

    Имам въпрос за ГДД за 2019. Самоосигуряващо лице съм, регистрирана като свободна професия. За 2019 имах приходи от клиент от САЩ и от граждански договор с българска фирма. Как стои въпросът с декларирането на приходите от гражданския договор? Трябва ли да чакам фирмата да го декларира? Ако аз си декларирам и двата вида приход се опасявам да не се получи дублиране.

    Поздрави,
    Емилия

    • Здравейте,
      Във всички случаи трябва да подадете годишна данъчна декларация, в която да декларирате и доходите, получени от гражданския договор. Възложителя (фирмата) също ще го декларира.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  4. Привет!
    Работя на трудов договор, като ме осигуряват на почти максималния праг. В същото време искам да започна работа по различни проекти, като фрийлансър в американска платформа. Какви действия трябва да предприема, за да мога да извършвам допълнителната работа и да тегля и декларирам получените възнаграждения от американската платформа?
    Благодаря предварително за отговора.
    Поздрави!

    • Здравейте,
      За да упражнявате дейност, трябва да направите регистрация в Регистър Булстат като специалист на свободна практика. След това трябва да подадете в НАП декларация за регистрация като самоосигуряващо се лице.
      Всеки месец, до 25-то число на месеца, последващ месеца, за който се отнася, трябва да подавате декларация образец 1 за дължимите осигурителни вноски. Също така сле изтичане на първите три тримесечия от годината, трябва да подавате декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ за авансовия данък върху придобитите доходи.
      Също така е необходимо след изтичане на финансовата година да подадете декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за доходите от свободната професия, в която декларация трябва да включите и доходите от трудовото правоотношение.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  5. Здравейте,
    ▪️ Как е най-удачно да се регистрира художник? ▪️Колко са признатите разходи, в случай, че избера варианта “специалист на свободна практика” – 25% или 40%?
    ▪️Какво дължа през месеците, през които нямам продажби/приходи?
    Предварително Ви благодаря!

    • Здравейте,
      Дейността си можете да упражнявате след като направите регистрация като специалист на свободна практика или през дружество. Кой е най-изгодния вариант за Вас зависи от размера на разходите, които ще генерирате.
      Нормативно признатите разходи при авторските произведения са 40%.
      През месеците, в които нямате продажби, можете да подавате в системата на НАП декларация за прекъсване на дейността като самоосигуряващо се лице. В този случай няма да плащате осигурителни вноски.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  6. Здравейте, г-жо Василева! Искам да се регистрирам като свободна професия. Имам димлома за шивач. Въпросът ми е: имам ли право да продавам изделията си чрез интернет и на коледни базари? Също и може ли изделията ми да имат монограм? Благодаря Ви предварително!

    • Здравейте,
      След като направите регистрация като свободно практикуващ специалист, имате право да продавате през интернет и на базари.
      Относно въпросът дали изделията могат да имат монограм – няма законова забрана да нямат.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  7. Здравейте! Работя като фрилансър отскоро. Искам да се регистрирам на свободна практика в областта си, но и съвместно с това ми предлагат трудов договор. Ако съм регистрирана на свободна практика и едновременно ми текът осигуровки от друго работно място, аз задължена ли съм като свободнопрактикуващ да заплащам такива отново или си заплащам само данъците върху продадените продукти. Като свободна професия имам ли право да издавам някакъв документ? И паралелно с трудовият договор и свободната професия, имам ли възможност да подпиша граждански догово и какви документи ще са нужни за да декларирам приходите си от него или те съвпадат с приходите от свободната професия? Благодаря предварително!

    • Здравейте,
      Можете да работите на трудов договор и като свободна професия. Можете да сключвате едновременно с това и граждански договори.
      Ако работодателя Ви осигурява на максималния осигурителен доход (3000 лв.), то Вие нямате задължение през свободната професия да внасяте осигурителни вноски. Но ако работодателя Ви осигурява на доход, различен от максималния, то трябва да внасяте осигурителни вноски. В някои случаи просто трябва да правите доплащане до максималния осигурителен доход.
      Във всички случаи трябва да заплащате данъци върху реализирания доход от свободната професия.
      Имате право да издавате документи за извършените продажби.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  8. Здравейте! Изправен съм пред следния казус:

    Клиент иска да ми плаща само по Transferwise, защото е от щатите и не иска да ми пуска банков превод. Въпросът е, че нямам представа как мога да осчетоводя пари оттам. Някой може ли да ми каже дали изобщо това е възможно? Ако ги препращам към разплащателната си сметка на фирмата, проблем ли ще е? Все пак няма да са директно свързани с издадената фактура.

    Благодаря!

    • Здравейте,
      Няма проблем клиент да Ви плаща по Transferwise. Приходите се осчетоводяват на база на издадена фактура.
      Не е проблем, ако приходите биват прехвърлени по банковата сметка.
      Ако имате нужда да направим по-изчерпателна консултация, можете да се свържете с мен на имейл accounting_sofia@abv.bg или на телефон 0896869588.
      Поздрави!

  9. Здравейте,
    Работя на договор и съм осигурена от работодателя, но се занимавам с изкуство в свободното си време и искам да създавам стока с рисунките си и да предлагам art commissions, както и да участвам в базари, ако мога.
    Искам да предлагам тези неща основно през интернет и с помощта на социални медии, patreon и др.Трябваа ли да съм регистрирана към НАП и по какъв начин? Трябва ли да правя отчети за разходи?

  10. Здравейте, искам да попитам като Електро инженер-Проектант на свободна практика, има ли задължителен месечен приход, който трябва да имам за да се осигурявам целогодишно на минимална заплата? Тъй като сега започвам практиката си, не съм сигурна, че всеки месец или поне през първите ще мога да имам приходи. А искам да се осигурявам целогодишно, за да не ми се прекъсват осигуровките. Благодаря предварително!

  11. Здравейте, консултацията със счетоводител за този месец ще е на 14. 02, т.е. не днес, а следващият петък. Мога да публикувам въпроса ви в новия пост “Питай счетоводител#16” и счетоводителката ще ви отговори.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *