Какво печеля, ако не настоявам за среща с фрийлансър, а работим дистанционно

Наръчник на клиента или как да работим с фрийлансър, част 8

Забелязала съм, че част от клиентите много държат на личната среща. Особено големите фирми. Опитът ми обаче показва, че поредицата от работни срещи в повечето случаи е губене на време и за двете страни. Много малко са нещата, които не можеш да обясниш по време на Skype среща. До момента почти не съм имала случай, в който да не успея да убедя някого, че за общата ни работа е по-добре да обсъдим проекта от дистанция. Последната ситуация дори беше много забавна, но ще ти я разкажа в някой от следващите постове. Сега целта ми е да ти подскажа какви ползи можеш да извлечеш ти от дистанционната си работа с фрийлансър.

 

Спестяваш си време

Твоята програма и тази на фрийлансъра вероятно са достатъчно натоварени, а една среща в офиса ти или някъде навън ще отнеме и за двете страни повече от половин – един час. Много е вероятно да не успеете да се видите в същата седмица, в която си се обадил и си потърсил среща. Ще трябва да изчакате до следващата. След като се срещнете и разкажеш за какво става въпрос, ще трябва да изчакаш фрийлансърът да ти направи оферта. Може и да има колеги, които казват цена и срок веднага, но в повечето случаи ще трябва да помислят, да посмятат и чак след това да ти изпратят оферта на имейла. Вече сте се забавили около седмица – седмица и половина.

Срещите по скайп се уговарят бързо и лесно могат да се осъществят по някое време на деня, когато и двамата имате пролука.

 

Изясняваш за себе си какво искаш да постигнеш с този проект, за който търсиш изпълнител

Повечето хора искат среща на живо по две причини:

  1. Не искат да се мъчат да структурират собственото си задание.
  2. Вярват, че срещата ще им помогне да преценят човека срещу тях. Ако това е твоята причина, препоръчвам ти да прочетеш статията „6 знака, че избраният фрийлансър ще ти свърши работа“ и да приключиш с терзанията.

Ако проблемът ти е точка 1, не се притеснявай. Повярвай ми, можеш да говориш точно толкова несвързано по телефона и по Skype, колкото и на живо. И това не е чак такъв проблем, част от работата на добрия фрийлансър е, ако не можеш да си изясниш заданието, да ти помогне да го направиш. Ако не знаеш как се пише бриф, признай си. Така отсрещната страна по-бързо ще разбере откъде да подхване нещата и какви въпроси да ти задава. Печелиш от това, че фрийлансърът е спокоен, на собствения си компютър е, по-удобно му е да си води записки, не се разсейва и цялото му внимание е насочено към решаването на проблема ти.

Случвало се е да получавам покани за среща от клиенти, които по никакъв начин не подсказват предварително за какво става въпрос. Моля те, когато започваш работа с фрийлансър, независимо дали ще се виждате на живо или ще обсъждате нещата по телефона, издай поне малко информация: текстове за уеб ли искаш, слоган ли; в каква сфера е бизнеса ти; ако имаш сайт, прати линк. Иначе фрийлансърът ще е неподготвен и след като ти си кажеш всичко, на него – все едно офлайн или онлайн се срещате – ще му трябва време да помисли и да се подготви.

А най-добре е да се помъчиш предварително да си изясниш какво искаш и след това да потърсиш фрийлансър. Така по-лесно ще намериш подходящ специалист и резултатът от съвместната ви работа ще е много по-добър. (Погледни „Защо да пиша подробно задание, когато започвам работа с фрийлансър“.)

Distaincionna_rabota_s_freelancer

Работата върви по-стегнато и всичко ти излиза по-евтино

Не знам дали помниш, но твоите служители са на заплата. За тях е все тая колко време ще продължи работната среща. Затова нещата се протакат и проблеми, които могат да се решат за половин час се бистрят три дни. За теб и за фрийлансъра обаче е важно работният процес да е стегнат и експедитивен. И двамата добре знаете, че времето е пари. Ти имаш най-малка сметка да се моткаш. Плащаш заплати на служителите си, плащаш и времето, в което фрийлансърът се среща с теб и с тях. (Съвсем нормално е, ако той губи по 5 – 6 часа седмично да идва до фирмения офис, да чака някой да си изпие кафето, друг да си намери бележките по проекта, а трети да разкаже какво е гледал снощи по телевизията, те да са включени в крайната сума, която му дължиш.)

Препоръчвам ти следващият път, когато търсиш фрийлансър, да попиташ за среща в Skype преди да предложиш да пиете кафе в твоя чудесен офис някъде накрая на града.

Ако все пак много държиш на среща на живо, прегледай преди нея статията „Как да се държим на пръва среща с фрийлансър“.

п. с. Ако пък ти, който четеш този пост, си колега фрийлансър, прегледай и тези две статии: „Как да изградя ефективен работен процес с нов клиент“ и „3 начина да не се срещнеш с клиент“.

По-малко срещи, повече работа и успешна седмица на всички.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *