Бележки на стената #22: как на другите им стига времето за всичко

И какво да направиш, за да започнеш да се справяш с всичко и ти

 

В рубриката „Бележки на стената“ споделям с теб всякакви дреболии, които ми се струват полезни за работата на свободна практика и за личностното ни развитие – линкове към материали на експерти в различни сфери, видеа, които са ме впечатлили, отзиви за професионална литература, събития, които ми изглеждат важни и интересни. 

Днес всички бележки са свързани с въпроса „Как на другите им стига времето за всичко? Как се справят с всичките си задължения?“ Истината е, че не им стига и не се справят… или поне не с всичко, което им се иска. Винаги нещо отпада или страда. Истина е също, че не спираме да опитваме, всеки по свой си начин. Споделям с теб опитите, изводите и триковете на някои от любимите си солопреньори и една много практична будистка мъдрост, която можеш да приложиш веднага. 

***

Пол Джарвис, солопреньор, бивш фрийлансър, автор на книгата „Company of One“, човек, на чието мислене се възхищавам, разказва в едно свое интервю на тема „Навици, продуктивност, управление на времето“, че няма: 

  • дългосрочни цели – просто се наслаждава на работния процес; 
  • разписани задачи за деня – ако не може да запомни какво има да свърши, значи задачите са прекалено много или не са важни. 

Аз също нямам дългосрочни цели, но имам представа как искам да живея, какво в работата ми носи удоволствие и какво трябва да направя, за да го получа. От една година почти не си записвам задачите за деня, но мисля че ги помня, само защото работя много по-малко с клиенти, много повече по нови неща, които подготвям за пускане. Преди това календар-бележникът със задачи за деня ми беше важен колкото всяка част от тялото ми и без него не можех да функционирам. 

Самият Пол Джарвис признава, че да спазва принципа да върши само това, което е запомнил, е доста трудно за него.

Ти имаш ли дългосрочни цели, ясно ли си ги дефинирал, с какво ти помага това и можеш ли да си представиш, да не си записваш задачите за деня? 

бележки на стената, фрийланс, свободна практика, организация на времето, продуктивност

***

Солопреньорът Джъстин Уелш има страхотни материали на тема продуктивност и организация на времето. Правила съм доста от нещата, които дава като съвети в статията си Продуктивност и организация на времето за солопреньори  много преди да я прочета – виждали са ми се логични и работят идеално за мен. 

Харесвам и тези „8 въпроса, които ще променят седмицата ти“. Ако си ги задаваме по-често, например всеки понеделник сутрин като си поглеждаме календар-бележниците, ще работим много по-леко, приятно и ползотворно и ще се чувстваме добре. Не знам за теб, но за мен последното е особено важно. 

 

***

Будистите препоръчват да медитираш 5-10 минути всеки ден. Ако имаш много задачи и се чувстваш супер натоварен, те съветват да медитираш 15 до 30 минути. 

Този съвет много ми харесва, не само защото медитацията ти помага да си изчистиш ума и да си по-спокоен, а и защото тренира способността ти да спреш всичко и да се фокусираш върху наистина важното – твоето добро умствено, физическо и психическо състояние. Ако си в кондиция, можеш да свършиш тонове работа за много по-кратко време.

Пробвай един от тези два много простички метода за медитация:

  1. седни на стол или на пода с изправен гръб и остави мислите си да текат; не ги спирай, не ги осъждай, не ги коментирай сам със себе си; просто наблюдавай как идват и си отиват;
  2. седни на стол или на пода с изправен гръб, затвори си очите и се фокусирай върху дишането и издишването си; опитай се да не мислиш за нищо друго; не се самоизмъчвай, ако не ти се получава, важното е да оставяш мисълта да си тръгне и да се фокусираш отново върху дишането и издишането.

Разбира се, можеш да си избереш и друг от стотиците варианти да оставаш насаме със себе си и да успокояваш ума си. Важното е да го прилагаш редовно, постоянно, упорито. Усетиш ли веднъж резултата, няма да ти се иска да спираш.

 

***

Това не знам дали някой експерт го е споменал, но те съветвам от собствен опит –

прощавай си, когато не можеш да се справиш с многобройните задачи, които си предвидил.

Приеми, че не можеш да свършиш толкова много, колкото ти се иска. Научи се да бъдеш реалист по отношение на броя задачи, които можеш да изпълниш за един ден. Не позволявай на напрежението тип „Виж как добре се справят другите“ да те помете. Нито можеш да видиш цялата картинка, нито е необходимо. Когато видиш как някоя задача изпада от графика ти, спри, прости си, изпълни я, когато имаш време и продължи нататък.

Чети, приложи каквото си си избрал и ми пиши как е повлияло на твоята свободна практика. Успех!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *