Как да искаш така, че да получиш

Кратко ръководство за фрийлансъри и клиенти

Да искаш – това е лесно. Да получиш това, което искаш е съвсем друго нещо. Не, защото е толкова трудно, а защото не обръщаш внимание на подробностите. Затова ти предлагам да се запознаеш с процеса на искане и получаване стъпка по стъпка.

Как да искаш така, че да получиш

Уточни за себе си какво точно искаш. Не се смей. Много често хората не формулират добре исканията си. Сещаш ли се за вица, в който един човек поискал от златната рибка винаги да кара скъпи, хубави коли и тя го направила шофьор на някакъв богаташ? Не е виц, а си е чиста реалност. Не може да получиш нещо, ако не знаеш какво точно е то.

Нека отсрещната страна разбере, че искаш нещо. Ако искаш от клиента си повече информация, кажи му го. Ако искаш от един фрийлансър копирайтър да пише в определен стил, дай му предварителни насоки. Не действай на принципа „думам ти дъще, сещай се снахо“. Просто вероятността да не те разберат е повече от голяма.

Използвай правилния тон. Забрави за грубия и безцеремонен тон, независимо дали си клиент или фрийлансър. И в двата случая вероятността да получиш каквото искаш рязко намалява.

Не изпадай и в другата крайност – не умолявай и не хленчи. Това също дразни, не само когато става въпрос за работни отношения, но особено тогава.
Просто се дръж възпитано и усмихнато – ще свърши работа.

Аргументирай се – защо другият трябва да направи това, което искаш. Ти си клиент? Не разчитай на довода „ще го свършиш така, защото ти плащам“. Той никога не води до достатъчно добри резултати. Обясни на фрийлансъра, с когото работиш, защо имаш по-специални изисквания към изработката на поръчката. Те обикновено са свързани с особеностите на твоя бизнес и с поведението на твоите клиенти. Ако той знае това, ще може да ти предложи наистина адекватно и ефективно решение.

Ти си фрийлансър? Обясни на клиента си защо искаш дадено нещо. То обикновено има връзка с това да свършиш по-добре възложената ти работата, от което той има най-много полза. Напомняй му го.

Преговаряй. Преговори не се водят само за пари, а също и за срокове, за информация, за начин на работа. Ако нещо в поставените условия не ти харесва, преговаряй, докато се споразумееш с отсрещната страна.

Бъди гъвкав. Ако в процеса на разговор се окаже, че исканията ти са неоснователни, невъзможни и безумни, откажи се от тях. Помисли отново, но бързичко, какво наистина искаш и какво можеш да получиш и започни отначало.

Това е всичко. Казах ти, че не е сложно. Започни да тренираш веднага и много бързо ще усетиш резултата. Пожелавам ти седмица, изпълнена с успешни упражнения по искане.

🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *