Бележки на стената – 4, как да управляваме е-репутацията си и 8 правила на успеха

В случай, че си пропуснал, прочети публикацията на Василена Вълчанова “Как да управляваме е-репутацията си”. Всичко това вече го знаеш? Имаш моето най-искрено уважение. Ако си започнал и да го прилагаш, можеш да споделиш личен опит, проблеми, решения и прозрения в коментарите.

***

Замени 3 минути и 33 секунди безценно време срещу осемте правила на успеха според Ричард Ст. Джон и още един куп други хора.

***

Когато планираш и взимаш важни решения, помни, че “едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто да го направиш”. Така ще имаш по-големи шансове за успех.

Седмицата се очертава бяла и добра, както за мен, така и за теб.
Честно!

Основно правило за намиране на добър фрийлансър

Коректността – начин на употреба

Трябва ти копирайтър фрийлансър. Консултираш се с Google, харесваш си няколко човека и им пращаш запитване. Междувременно пускаш обява, на която очакваш да се отзоват повече хора. Само след няколко дни получаваш каквото искаш:

  • представа как се движат цените на пазара;
  • един или двама души, с които можеш да работиш;
  • яснота как протича работният процес.

Много си доволен. Затова с леко сърце пишеш по един имейл на хората, които си избрал – щом решиш дали със сигурност ще ти трябва копирайтър, непременно ще им се обадиш.

 

Това е малката подробност, която си пропуснал да съобщиш – не търсиш човек, който да започне работа по проекта ти веднага. Просто правиш проучване на пазара и собствена база данни с имена и портфолиа на хора, с които можеш да работиш, ако се наложи.

Защо това да е некоректно? 

1. Копирайтърът фрийлансър отделя време, за да изготви оферта специално за теб и да ти обясни как протича работният процес. Понякога, ако не си наясно как точно се оформя запитване за цена на копирайтърски услуги, това отнема доста повече време, задаване на въпроси, уточнения и размяна на мейли.

2. Предвиждайки време за работа по твоята поръчка, фрийлансърът отказва друга – реална, която ще му донесе пари сега.

И какво от това нали имам информацията, която ми трябва? 

Прав си. Имаш я. Но едва ли ще можеш да работиш с хората, които си избрал, когато му дойде времето. Неприятното чувство, че си бил не съвсем коректен е останало в тях и дори да им пишеш с предложение за работа по конкретен проект, едва ли ще те вземат насериозно.

Така че ще ти се наложи още веднъж да пускаш обява, да пишеш мейли и да търсиш хора.
Не е приятно да си губиш така времето, нали?

По-лесно е да бъдеш коректен. Сподели какво в действителност правиш – проучваш пазара и търсиш потенциални партньори за бъдеща съвместна работа.
Уверявам те, че ще имаш успех.
Ще спестиш време.
Ще събереш повече и по-добри предложения – дори и някой да е претрупан с поръчки в момента, ще ти изпрати портфолиото си, за да не изпусне възможността да му станеш клиент в бъдеще. (Ако пуснеш обява, че търсиш хора за конкретен  проект, тези, които имат достатъчно клиенти към момента, изобщо няма да се отзоват.)

От коректното си отношение печелиш най-вече ти самият. Пробвай.

п. с. Ако някой се почувства засегнат и си помисли, че има толкова некоректни фрийлансъри, колкото и некоректни клиенти, да не бърза, а да погледне предишните ми размисли и страсти по темата: “Фрийлансърът, клиентът и честността” и “Фрийлансърът, клиентът и честността 2”.
И нека доверието бъде с теб.

TEDxBG 2012 – не-фрийлансърски емоции

Независимо дали си фрийлансър или не – едно от най-хубавите неща, които могат да ти се случат, е да получиш потвърждение на собствените си вярвания, цели и стремежи, и кураж и подкрепа, за да продължиш да правиш това, което обичаш. 
Това беше най-ценното за мен на TEDxBG 2012

Имаше интересни и не толкова интересни презентации. В публиката имаше мърморковци и добронамерени хора. Имаше гафове и прекрасни моменти. Но не това е най-важното. 

Най-важното за мен беше, че срещнах хора, които правят това, в което вярват и което обичат. Намерили са смисъл. Намерили са начин. Действат. И виждат резултати. Може би не толкова мащабни, колкото им се иска. Може би не толкова бързо, колкото им се иска. И все пак усилията им дават плод. 

Комитата е направил подробен обзор на презентациите. Присъединявам се към мнението му. Особено що се отнася до презентациите на Мартин Маринов, Катрин Шулц и Златин Цветков. 

В края на деня основното послание за мен беше: 

“Прави нещата, които искаш. Не си търси извинения. Не си търси оправдания. Мисли. И действай.”

Може би, защото това е, което ме интересува в момента. Може би, защото търся потвърждение на своите мисли и кураж, за да преодолея моите си страхове. 

Нали знаеш, всеки вижда това, което иска. И точно от тази гледна точка за мен TEDxBG 2012 беше прекрасен и обнадеждаващ. Дано и ти си намерил нещо за себе си. 

Моята седмица ще е прекрасна. Твоята, надявам се, също. 

5 трика за фрийлансъри с проблеми в общуването

Извън работата можеш да бъдеш какъвто си искаш, но за да си успешен фрийлансър, просто трябва да се научиш да общуваш с хората и да създаваш връзки. Като един симпатичен – в личния си живот – темерут, мога да те успокоя, че това се учи.

Всеки е добър в някакъв вид общуване – лице в лице, по телефона, по имейл. Открий кой е твоят начин. Използвай го максимално и не спирай да развиваш уменията си. 

Continue reading